birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

ÇALIŞMA YAŞAMI 24.11.2020 08:50

PTT’de vaka sayısı artıyor

PTT’de vaka sayısı artıyor

BirGün ANKARA

PTT işyerlerindeki koronavirüse yakalanan emekçilerin sayısı giderek artıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, vaka sayısını 975 olarak açıkladı. Haber-Sen'in verilerine göre ise bu sayı bin 641.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, PTT emekçilerinin zor şartlar altında görev yaptığını, yeterli desteği alamadığını ifade etti ve maddi destek başta olmak üzere çalışanlara yapılan yardımları sordu. Önergeyi yanıtlayan Bakan Karaismailoğlu, PTT’de 975 personelin koronavirüse yakalandığını, salgına karşı her çalışana 2 bin TL destek ödemesinde bulunduklarını kaydetti.

Karaismailoğlu’nun yanıtını BirGün’e değerlendiren CHP’li Antmen, “Koronavirüse yakalanan posta memurlarının bazılarının çalıştırılmaya devam ettiğini biliyoruz. PTT’de sömürü, koronavirüs dinlemiyor. Bu insanların hayatının hiç önemi yok mu? Gittikleri evlerdeki, işyerlerindeki, muhtarlıklardaki vatandaşın canının hiç değeri yok mu?” diye sordu.

TEKELLEŞMİŞ SÖMÜRÜ

PTT’deki dağıtıcı personelin her eve, dükkâna, resmi daireye girmek zorunda olduğunu anımsatan Antmen, şunları söyledi:

“Daha vahim bir tablo karşımıza çıkabilir. Derhal önlem alınmalı. Anlaşılan o ki PTT’de çalışan emekçinin pul kadar değeri yok. İş, PTT emekçilerinin kadrolarına ve maaş iyileştirmelerine geldiğinde iktidar üç maymunu oynuyor. Kamu hizmetini ticari faaliyete çeviren iktidar kafası yurttaşı müşteri, PTT emekçisini de köle olarak görüyor. PTT çalışanlarının doğru dürüst izni bile yok. Hasta olsalar dahi test yaptıramıyorlar. Tekelleşmiş sömürü sisteminde kâr hırsıyla emekçilerin hakları ellerinden alınıyor.”

***

SAYI ÇOK DAHA FAZLA

KESK'e bağlı Haber-Sen'in her gün il il güncellediği verilere göre, PTT'de vaka sayısı Bakan Karaismailoğlu'nun açıkladığı sayının çok üzerine. Bu verilere göre PTT'de dün itibariyle virüse yakalanan emekçilerin sayısı bin 641. Yalnızca İstanbul'da vaka sayısı 497'ye ulaşmış durumda. Ankara'da 196, İzmir'de 101, Diyarbakır'da ise 94 vaka bulunuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız