birgün

9° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 21.10.2021 08:06

PTT'nin yurt dışı gönderimine yüzde 300’e varan zam

PTT, yurt dışı gönderimine yüzde 300’e varan zam yaptı. PTT şubelerinde henüz güncel fiyatlar ilan edilmiş değil ancak yurttaşlar işlem gerçekleştirdiği sırada zamlı fiyatlarla karşılaştığını belirtti.

PTT'nin yurt dışı gönderimine yüzde 300’e varan zam

PTT'de geçmiş dönemlerde mektup, kartpostal, tebrik kartı ve benzeri gönderim tarifeleri için uygulanan sabit fiyat kalktı; yerine, her ülke için farklı miktarda, anlık kura göre değişen SDR birimi üzerinden fiyat belirlendi. Böylece yurt dışı gönderim ücretlerine yüzde 300'e yaklaşan oranlarda zam geldi. Örneğin 2020'de Almanya'ya 6.5 TL'ye gönderilen kayıtsız mektup artık ortalama 20 liraya gönderilebiliyor.

Sözcü'den Batuhan Serim'in haberine göre; TÜİK, eylül ayında yıllık tüketici enflasyonunu yüzde 19.58 olarak açıklamıştı ancak 11 Ekim itibarıyla PTT'nin yurt içi gönderimlerine yüzde 30-40 arasında, yurt dışı gönderimlerine ise yüzde 300'e yaklaşan zam yapıldı. PTT şubelerinde henüz güncel fiyatlar ilan edilmiş değil. yurttaşlar işlem gerçekleştirdiği sırada ise zamlı fiyatlarla karşılaşıyor.

YURTTAŞLARDAN ZAMMA TEPKİ

Zamma tepki gösteren Ahmet isimli yurttaş: “4 gün önce 36 TL'ye gönderdiğim paketi bugün 103.10 TL'ye gönderdim. Aynı paket, aynı ülkeye. Artık hiçbir şeye yetişemez olduk” dedi. Süleyman isimli yurttaş: “Japonya'ya daha önce 17 kg yüzey kargo ücreti 639 TL iken bugün 16 kg için verilen fiyat 1680 TL. Nasıl olabilir?” derken, Mehmet isimli yurttaş: “PTT Kargo bir de devletin kargosu olacak ve bizlere destek çıkacak derken dolardan ilk etkilenen kargo şirketi oldu” dedi.