birgün

27° AÇIK

SİYASET 06.08.2019 14:06

PTT'ye 55 bin kişi alınacak: KPSS şartı yok, mülakat var

PTT'nin 2023 yılına kadar KPSS şartı aramaksızın 55 bin kişiye istihdam sağlayacağı haberlerine tepkiler sürüyor

PTT'ye 55 bin kişi alınacak: KPSS şartı yok, mülakat var

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü'nün (PTT) 2023 yılına kadar Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şartı aramaksızın 55 bin kişiye istihdam sağlayacağının duyurulması üzerine CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, KPSS'siz 55 bin kişiye istihdam sağlanacağına yönelik haberleri Meclis gündemine taşıdı.

'ADAM KAYIRMACILIĞIN ÖNÜNE NASIL GEÇİLECEK'
Milyonlarca vatandaşın işsiz olduğu bir ortamda tüm kamu kurumlarındaki alımların liyakat esaslı olması gerektiğini söyleyen Sertel, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek, "KPSS şartı aranmadan gerçekleştirilecek alımlarda adam kayırmacılığın önüne nasıl geçilecek" diye sordu.

Sertel, “AKP iktidarında KPSS’de birinci olup atanamayan öğretmenleri, kurumların açtığı sınavda ilk beşte yer alıp yerleşemeyen gençleri sıklıkla gördük. Çok sayıda gencimiz Meclis koridorlarında hakkını, hukukunu aradı. Muhalefet milletvekilleri olarak onlara sahip çıkarak Meclis’te açıklamalar yaptık. Liyakatın esas alınmasını istedik. Bizim açıklamalarımıza ve gençlerin feryatlarına kulak tıkadılar. Bir dönem sınav sorularının çalınmasına göz yumarak FETÖ’cülerin KPSS ile devlet kurumlarına yerleşmesine göz yumdular. Şimdi ise KPSS neredeyse tamamen rafa kalktı. KPSS’ye girilse bile ardından mülakat uygulaması getirildi ve yüzlerce gencimiz haksız yere elendi. Tüm kurumlarda mülakatla alım yapılacaksa KPSS’ye ne gerek var? Torpilin adı mülakat oldu. KİT Komisyonu üyesi olarak ’55 bin kişiye istihdam yaratacağız’ diyen PTT’yi şimdiden uyarıyorum. ‘Eş-dost-akraba’yı bırakın; alımları liyakat esaslı yapın. Kul hakkına girmeyin, yeni mağdurlar yaratmayın” diye konuştu.

Atilla Sertel soru önergesinde;

“♦ İşe alımlar ne zaman başlayacak?

♦ KPSS şartı neden kaldırıldı?

♦ KPSS şartı aranmadan mülakat yöntemiyle gerçekleştirilecek alımlarda adam kayırmacılığın önüne nasıl geçilecek?" diye sordu.

PTT'nin KPSS şartı olmadan, 2023 senesine kadar 14 farklı kadro için olmak üzere 55 bin personel alımı yapacağı iddia ediliyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız