birgün

13° SİSLİ

DÜNYA 19.12.2019 16:08

Putin: ABD'nin yaptırımlarına cevap vereceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Senatosunun Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattına yönelik yaptırımları içeren savunma bütçesini onaylamasını dostane olmayan davranış olarak niteledi. Putin, "Yaptırımlara cevap vereceğiz" dedi

Putin: ABD'nin yaptırımlarına cevap vereceğiz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova'da düzenlediği yıllık basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Senatosu'nun Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattına yönelik yaptırımları da içeren savunma bütçesini onaylamasını değerlendiren Putin, "Bu, kesinlikle Rusya'ya karşı dostça olmayan bir davranış. Elbette bu ikili ilişkilerimizi etkileyecek. Mütekabiliyet esasına dayalı olarak yaptırımlara cevap vereceğiz" şeklinde konuştu.

'MİNSK ANLAŞMALARINDAN BAŞKA ANLAŞMA YOK'

Ukrayna'nın doğusu meselesine de değinen Putin, Minsk anlaşmalarının değiştirilmemesi gerektiğini söyledi. Putin, "Minsk anlaşmalarını gözden geçirmeye başlarsak, durum çıkılmaz bir noktaya gelir. Minsk anlaşmalarından başka anlaşma yok" dedi.

Donbas bölgesine özel statünün verilmesiyle ilgili Ukrayna anayasasında gerekli değişikliklerin yapılmasının önemine işaret eden Putin, "Donbas’a özel statünün tanınması kalıcı olmalı. Sonra da statünün anayasada yer alması gerekiyor. Fakat Ukrayna’nın ne eski yönetimi ne de şimdiki yönetimi bunu yapmak istiyor" diye konuştu.

Ukrayna yetkililerinin Donbas ile doğrudan diyalog kurması gerektiğini belirten Putin, Donbas’ta yabancı askerlerin bulunmadığını savundu.

Rusya ve Ukrayna arasındaki doğal gaz temini ve Rus gazının Ukrayna üzerinden Avrupa'ya sevk edilmesi meselesine değinen Putin, “Gazın Ukrayna üzerinden Avrupa’ya sevk edilmesi bizim için maliyetli olsa da bu hattı korumaya hazırız. TürkAkım, Kuzey Akım-2 gibi doğal gaz boru hattı projelerine rağmen gazımızı Ukrayna üzerinden başka ülkelere ulaştırmaya devam edeceğiz” dedi.

Putin, "Ukrayna’ya gaz teminini yüzde 25 indirimle sağlamaya hazırız. Ukrayna’nın gaz anlaşmasından memnun kalmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

MİNSK ANLAŞMASI NEDİR?

Ukrayna’nın doğusunda ordu ve milis güçleri arasındaki silahlı çatışmaları durdurmaya yönelik üzerinde anlaşmaya varılan 12 madde özetle şöyle:

 • Karşılıklı olarak derhal ateşkes uygulanması.
 • AGİT’in ateşkes rejimini gözlemlemesinin sağlanması.
 • Ukrayna’nın, Donetsk ve Lugansk’a geçici olarak yerel yönetim stasü veren yasayı kabul etmesi.
 • Rusya-Ukrayna sınırında sürekli denetimin ve güvenliğni sağlanması.
 • Tüm esirlerin serbest bırakılması.
 • Donetsk ve Lugansk’taki olaylara katılan kişilerin cezalandırılmamalarını sağlayacak yasal düzenlemenin yapılması.
 • Uluslararası diyaloğun sürdürülmesi.
 • Donbass’ta insani durumun iyileştirilmei için önlemlerin alınması.
 • Donets ve Lugansk’ta yerel seçimlerin yapılmasının sağlanması.
 • Yasa dışı silahlı grupların, askeri mühimmatın ve kiralık militanların Ukrayna topraklarından çıkarılması.
 • Donbass’ın ekonomisini ve bölgenin yaşamsal faaliyetlerini canlandırma programının kabul edilmesi.
 • Müzakerenin katılımcılarının kişisel güvenliklerinin garanti altına alınması.

'WADA’NIN KARARI OLİMPİYAT İLKELERİNE AYKIRI'

Vladimir Putin, Dünya Dopingle Mücadele Ajansının (WADA) doping kurallarına uymadığı gerekçesiyle Rusya'yı 4 yıl boyunca olimpiyat ve dünya şampiyonalarından men etme kararını değerlendirerek “WADA’nın kararı, olimpiyat ilkelerine aykırıdır” diye konuştu.

Sporcuların birçoğunun dopingle alakası olmadığını savunan Putin, cezaların bireysel olması gerektiğini vurguladı.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız