birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Putin'den 'Koronavirüs aşısı yaptıracak mısınız?' sorusuna yanıt

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'Koronavirüs aşısı yaptıracak mısınız?' sorusuna, "Benim yaş aralığındakiler için aşı sırası henüz gelmedi. Bu yüzden daha aşı olmadım. Ama sıra bana gelince koronavirüs aşısı yaptıracağım" yanıtını verdi.

DÜNYA 17.12.2020 15:00
Putin'den 'Koronavirüs aşısı yaptıracak mısınız?' sorusuna yanıt
Abone Ol google-news

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yıl sonu değerlendirme toplantısında yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı yaptıracağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yıl sonu değerlendirme toplantısı düzenliyor. Daha önce Kremlin Sarayı’nda gerçekleşen bu toplantılarda gazeteciler Putin’e yüz yüze sorular soruyordu. Salgın nedeniyle bu yıl formatta değişiklik yapıldı. Rusya’nın farklı bölgelerinde kurulan basın odalarında toplanan gazeteciler telekonferans yoluyla Putin’e sorular sordu. Putin ise gazetecilerin sorularına Kremlin Sarayı’ndan görüntülü olarak cevap verdi. Birçok televizyon kanalından canlı yayınlanan toplantıda moderatörlük görevini Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov üstlendi.

“SALGINA HAZIRLIKLI DEĞİLDİK"

Rusya’nın sağlık sisteminin salgına hazır olmadığını söyleyen Putin, “Pandeminin hayatın her alanını etkilediği doğru, fakat bu koronavirüs Rusya’ya özgü değil, tüm dünyaya özgü bir problem. Pek çok sorunla karşılaşmış olmamıza rağmen kesin bir biçimde söyleyebilirim ki bu problemlere iyi bir biçimde başa çıktık, muhtemelen pek çok ülkeden çok daha iyi bir biçimde. Bazı problemler hâlâ çözülemedi. Hâlâ karşılaştığımız sorunlar denizi var. Bu sorunlara hızlıca cevap verebilme yeteneği de var. Personellerimizi hemen yetiştirebildik, tıbbi kurumlarımızı hazırladık, ek ödemeler tahsis ettik ve sağlık alanındaki öğrencilerimizi harekete geçirebildik” dedi.

Yaptıkları reformlar sayesinde Rus halkının doğrudan tıbbi ürün ve ilaçlara ulaşabildiğini söyleyen Putin, “Ülkede koruyucu ekipman üretimimizi hızla arttırdık. Maske üretimimiz 20 kat arttı. İlaç hacmi 2 katına çıktı. Bazı bölgelerde sorunlar var ama bunlar lojistik, üretim ve satın almayla ilgili sorunlar” ifadelerini kullandı.

“KORONAVİRÜS AŞISI YAPTIRACAĞIM"

Rusya lideri Putin, Novosibirsk Bölgesi’nden bir gazetecinin aşı yaptırıp yaptırmayacağı ile ilgili soruya cevap vererek, “Rusya, koronavirüs aşısını üreten ve tescil ettiren ilk ülke. Sputnik V iyi bir aşı, hem güvenli hem de hızlı etki ediyor. Belli yaş aralığındaki kişilere aşı uygulanmaya devam ediliyor. Herkesi uzmanların tavsiyelerine uymaya davet ediyorum. Benim yaş aralığındakiler için aşı sırası henüz gelmedi. Bu yüzden daha aşı olmadım. Ama sıra bana gelince koronavirüs aşısı yaptıracağım” dedi.

(İHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol