birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 05.10.2020 16:10

Putin'den Paşinyan'a: Şu anda meşgulüm, sonra konuşuruz

Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan'ın telefonunu açan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, "Şu anda meşgulüm, sonra konuşuruz" dedikten sonra görüşmeyi sonlandırdı.

Putin'den Paşinyan'a: Şu anda meşgulüm, sonra konuşuruz

Ermenistan Başbakan Nikol Paşinyan'ın telefonla aradığı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görüşmeyi hemen sonlandırdı.

Rusya Devlet Televizyonu tarafından paylaşılan görüntülerde, gazetecilerin gözü önünde Paşinyan'ın telefonunu açan Putin, "Şu anda meşgulüm, sonra konuşuruz" dedikten sonra telefonu kapattı.

PESKOV: PUTİN GEREKLİ GÖRÜLÜRSE MEVKİDAŞLARIYLA GÖRÜŞECEKTİR

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gerekli görülmesi halinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Dağlık Karabağ'daki durumu konuşabileceğini, ancak şu an için bir plan olmadığını ifade etti.

Sputnik Türkiye'nin aktardığı habere göre, gazetecilere konuşan Peskov, "Gerekli görülürse, hiç kuşkusuz Putin mevkidaşlarıyla bu konuyu görüşecektir” ifadelerini kullandı.

Bu hafta böyle bir temasın mümkün olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Peskov, şunları söyledi: "Henüz bu yönde net bir plan yok, ancak savaştan bahsediyoruz ve Karabağ’da da durum hızlı gelişiyor, bu nedenle şu an bir tahminde bulunmak zor. Durumun gidişatına bağlı olarak diyalog ihtiyacı oluşacaktır.”

Peskov, Dağlık Karabağ'daki krizin tırmanmasından beri Putin'in neden Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'la birkaç telefon görüşmesi gerçekleştirdiği, ancak Aliyev veya Erdoğan'la hiç görüşmediği sorusunu da yanıtladı.

Görüşmelerin liderlerin çalışma programına bağlı olduğunu belirten Peskov, "Bu, Rusya tarafının temaslarında bir tür eksiklik olduğu anlamına gelmiyor. Aksine, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sürekli olarak Azerbaycan ve Türkiye’den mevkidaşlarıyla temas halinde. Karabağ krizi konusunda Rusya-Türkiye ve Rusya-Azerbaycan diyaloğu, Ermenistan’la olan diyalog gibi sürekli ve üst düzey olarak gerçekleştiriliyor” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol