birgün

11° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 04.04.2018 15:49

Putin, Erdogan and Rouhani hold joint press conference in Ankara

Putin, Erdogan and Rouhani hold joint press conference in Ankara

Russian President Vladimir Putin, his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdoğan and Iranian leader Hassan Rouhani are holding a press briefing following the second trilateral meeting of the Astana peace process for Syria.

Rouhani said: "We have agreed on medical, food aid for the Syrian people. Positive steps are being made towards peace in Syria. There is no ISIS today, we can end fight against terror. Terrorists in Syria are getting support from the West "

Erdogan said: "We see chaos, devastation in areas controlled by terrorists. We have good relations with people of Syria. Terrorist groups working together to undermine region. We will rebuild the infrastructure for Syria. "

Putin said: "We confirm our position to defend Syrian territorial integrity. Displaced people are now returning to their homes in Syria. We have agreed on projects to rebuild Syrian cities. We call upon every country to help the Syrian people. We hope sober mind will prevail. "

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol