Putin: Rusya rap müziği kontrol altına almalı

17.12.2018 13:59 DÜNYA
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın rap müziği yasaklamak yerine kontrol altına alıp öncülüğünü yapması gerektiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin geçtiğimiz cumartesi günü St Petersburg kentinde hükümetin yasaklama girişimlerinde bulunduğu rap müzik hakkında açıklamalar yaptı.

'Bir şeyi durdurmak imkansızsa ona öncülük etmeli ve yön vermeliyiz' diyen Putin, rap şarkıcılarını ve müziği yasaklamanın kötü etkileri olabileceğini söyledi.Rap müziğin seks, uyuşturucu ve isyan temalı olduğunu belirten Putin, 'rap'in bir ulusun yozlaşmasını başlatabilecek etken olabileceğini ima etti ve uyuşturucu propagandasının küfürlü sözlerden daha kötü olduğunu vurguladı.

Rap şarkıcısı Husky'nin tutuklanması ve birçok yerel yönetim ve işletmenin rap müziği yasaklaması Rus gençleri tarafından tepkiyle karşılanıyor.

Ünlü rapçi Husky, müziğinde Rusya siyasetini ve yönetimini eleştirmesiyle tanınıyor.

Husky’nin 12 gün hapis cezası alması Rusya’da tepkilere neden olmuştu.

30 Kasım'da ise bir diğer rapçi Gone.Fludd, kendi ifadesiyle 'düşünülebilecek her polis teşkilatından' gelen baskılar nedeniyle iki konserini iptal ettiğini duyurmuştu. Hip hop sanatçısı Allj de, Yakutsk kentinde vereceği konseri gelen tehditler nedeniyle iptal ettiğini açıklamıştı.