birgün

6° PARÇALI BULUTLU

Putin yasayı onayladı: Rusya’dan LGBTİ+ kararı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'LGBTİ+, cinsiyet değiştirme ve pedofili propagandası'nı yasaklayan yasa paketini onayladı.

DÜNYA 05.12.2022 23:03
Putin yasayı onayladı: Rusya’dan LGBTİ+ kararı
Abone Ol google-news

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 'geleneksel olmayan cinsel ilişki, pedofili ve cinsiyet değiştirme isteğine neden olabilecek enformasyon propagandası'nı yasaklayan yasayı onayladı.

Putin’in 'LGBTİ+ propagandası' ile ilgili yasa paketini yasaklandı.

Yasada, "geleneksel olmayan cinsel ilişki ve pedofilinin kitle iletişim araçları, internet, reklamlar, edebi eserler ve sinema yoluyla yaygınlaştırılması yasa dışı olarak değerlendirilebilecek" denildi.

Aynı mecralarda "gençler arasında cinsiyet değiştirme çağrıları" da yasak kapsamına alındı.

"Çocukların LGBTİ+ ile ilgili bilgileri dinlemesi ve izlemesine erişimi sınırlayan mekanizmanın hayata geçirilmesini" öngören yasayla, hükümet tarafından yetkilendirilen bir kuruluşun izleme yapmasına olanak sağlanacak.

(AA)

CEZALAR 10 MİLYON RUBLEYE KADAR ÇIKIYOR

'LGBTİ+, pedofili ve cinsiyet değiştirme propagandası'nı sağlayan ülkedeki gerçek ve tüzel kişiler ile yabancılar ve yabancı kitle iletişim araçlarına yönelik cezaların getirildiği yasayla öngörülen para cezaları 50 bin Rus rublesi (yaklaşık 827 dolar) ile 10 milyon Rus rublesi (yaklaşık 165 bin 290 dolar) arasında değişiyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol