birgün

14° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 07.11.2019 23:05

Rabia Naz’ın tırnağından erkek DNA’sı çıkmış!

Trabzon Adli Tıp’ın Rabia Naz’ın tırnaklarından erkek DNA’sı tespit ettiği ortaya çıkarken, çocuk ölümlerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Komisyonu Üyeleri aile ile görüştü

Rabia Naz’ın tırnağından erkek DNA’sı çıkmış!

UĞUR ŞAHİN

Giresun'un Eynesil ilçesinde evinin önünde yaralı bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede şüpheli şekilde hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın dosyasında çarpıcı bir detay ortaya çıktı. Trabzon Adli Tıp’ın hazırladığı raporda, Rabia Naz’ın tırnaklarından erkek DNA’sı çıktığı belirtildi.


BABA VATAN FARK ETTİ

Şaban Vatan, kızı Rabia Naz’a dair Trabzon Adli Tıp Grup Başkanlığı Biyoloji İhtisas Dairesi’nin 12 Ekim 2018 tarihli raporunda bir detay fark etti. Buna göre, Rabia Naz’ın tırnaklarından erkek DNA’sı çıktı.

Söz konusu raporda, şu ifadelere yer verildi: “Rabia Naz Vatan’a ait olduğu bildirilen sağ el 3 adet tırnak örneği ve sol el 1 adet tırnak örneğinden; örneklerin içerdiği DNA miktarının azlığı, oransızlığı veya bütünlüğünü kaybetmiş olmasından kaynaklanabilecek sebeplerden dolayı yalnızca yüksek oranda DNA içeren Rabia Naz Vatan’a ait DNA profili tespit edildi. Rabia Naz Vatan’a ait olduğu bildirilen aşağıdaki örneklerden en az biri erkek birden fazla şahsa ait olabilecek DNA profili bir arada karışık elde edildi. Söz konusu karışık DNA profilinin Rabia Naz Vatan’a ait DNA profilini içerdiği tespit edildi.”

rabia-naz-in-tirnagindan-erkek-dna-si-cikmis-647000-1.

MÜCADELEYE VERMEYE ÇALIŞMIŞ

Konuya dair BirGün’e konuşan Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan, şunları söyledi:

“Bugün avukatlarımızın ofisinde, evraklarda genel olarak inceleme yapıyordum. Bu evrakı inceleyince Avukat Ufuk Bey’e sordum, ‘Bu DNA nedir’ diye… O da, Tırnak incelemesinde erkek DNA’sı çıkmış, biz bunu savcıya sunduk, bizim sunduğumuz hiçbir şeyi dikkate almadı’ dedi. Tırnak arasından DNA çıkması, bir mücadele vermeye çalışmış olduğunu gösteriyor. Avukatımız da aynı tespiti yaptı. Bugün akşamüzeri şok oldum, kesin delil varken neden üzerine gidilmedi? Bu kabul edilemez.”

ÜZERİNE GİDİLMEDİ

Baba Vatan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün Rabia Naz hakkındaki soruşturmaya ilişkin, "Olayı aydınlatacak olan yegane merci savcılık makamıdır; güveniyoruz” açıklamasını hatırlatarak, sözlerini sonlandırdı: “Bu kabul edilemez, savcılığın urumu tamamen örtbas etme niyetinde olduğunu bir yıl önce çıkan sonucun üzerine gidilmemesi gösteriyor. Bu duruma rağmen bana akıl sağlığı yargılaması yapmışlar. Yapılan insanlık suçudur.”

HEYET İNCELEME YAPTI

Öte yandan başta Rabia Naz Vatan olmak üzere benzer çocuk ölümlerinin araştırılması için kurulan Meclis Komisyonu, ilk toplantısında aldığı kararın ardından dün Giresun Eynesil’e geldi. Görüşme öncesi Vatan, “Rabia Naz’ın tırnağındaki DNA’yı komisyona soracağım” dedi. Meclis Araştırma Komisyonu üyesi 12 milletvekili, Rabia Naz'ın anne ve babası ile görüştü. İki saatin üzerinde süren görüşmenin ardından komisyon üyeleri Rabia Naz’ın okulunun çevresinde ve yaralı şekilde bulunduğu evin önünde incelemelerde bulundu. Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan kızını bulduğu yeri, olayın ardından ve keşif sürecinde yaşananları komisyona anlattı. Komisyon Rabia Naz’ın atladığı iddia edilen binanın çatısına da çıktı. Heyet ardından soruşturmayı yürüten emniyet ve savcılık yetkilileri ile basına kapalı görüşme gerçekleştirdi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız