birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Ramazan yasakları TSE’ye de sıçradı

Kamu kurumlarındaki ramazan yasaklarına bir yenisi eklendi. Türk Standartları Enstiüsü’nde ramazan ayı boyunca 'yemek verilemeyeceği' belirtilirken kararın tadilat gerekçe gösterilerek alındığı kaydedildi.

GÜNCEL 05.04.2022 17:35
Ramazan yasakları TSE’ye de sıçradı
Abone Ol google-news

Mustafa KÖMÜŞ

Kamu kurumlarındaki ramazan yasakları bitmek bilmiyor. Şimdi de Türk Standartları Enstiüsü’nde (TSE) tadilat bahane edilerek ramazan ayı boyunca yemek verilemeyeceği belirtildi. Çalışanlara gönderilen mailde şu ifadeler kullanıldı: "Daha kaliteli ve daha hijyenik hizmet verebilmek amacıyla, mutfak ve yemekhanelerimizde yapılacak bakım ve tadilat nedeniyle; Ankara Merkez Binamız ile Ostim ve OFİM yerleşkelerimizde, EGE Bölge Koordinatörlüğü İzmir Çiğli yerleşkesinde, Kayseri Bölge Koordinatörlüğünde ve Marmara Bölge Koordinatörlüğü Gebze Kalite Kampüsü, Tuzla Kampüsü ile Anadolu Yakası Müdürlüğünde, Ramazan ayını ve Ramazan Bayramı süresini de içerecek şekilde 04 Nisan 2022 – 04 Mayıs 2022 tarihleri arasında yemek hizmeti verilemeyecektir."

Konuyla ilgili TSE’de çalışan bir işçi şunları söyledi: "2010 yılından beri TSE’de görev yapıyorum. İlk yılımda yemek çıktı, ancak daha sonraki hiçbir ramazan yemek verilmedi. Her seferinde tadilat gibi bahaneler sunuluyor."

Ayrıca kurumda çay ocakları da kapatıldı.

ESM YEMEK TALEP ETTİ

Bu soruna ilişkin KESK'e bağlı Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri (ESM) Sendikası olarak TSE'ye bir yazı yazdı.Yazılan yazıda şu ifadeler kullanıldı: "Bilindiği üzere Türk Standartları Enstitüsü merkez teşkilatında geçtiğimiz yıllarda Ramazan ayında öğle yemeği servisi gerçekleştirilmemiştir. Bu yıl içinde kurum tarafından çalışanlara mail yoluyla bilgilendirme yapılmıştır. Hepimizin bildiği üzere Ramazan ayında oruç tutarak ibadetini gerçekleştiren çalışanların bulunmasının yanında dini inançları, sağlık sebepleri vs. gibi sebeplerle oruç tutmayan çalışanlar da bulunmaktadır ve sayısı ne olursa olsun kamu işvereninin görevi oruç tutan çalışanların olduğu kadar çeşitli sebeplerle tutmayan çalışanlarının da haklarını güvence altına almaktır. Aksi bir durum Anayasa’nın Din ve Vicdan Hürriyeti başlıklı 24. Maddesine aykırılık teşkil etmektedir.

ESM olarak, işyeri temsilcimize Ramazan ayında yemekhanede öğle yemeği servisinin gerçekleştirilmesi yönünde girişimde bulunulması konusunda talepler ulaşmaktadır. Talebimiz geçmiş yıllarda anayasal haklara aykırılık teşkil eden bu uygulamanın bu yıl tekrar edilmemesidir. Ramazan ayı süresince oruç tutmayacak personel sayısının belirlenerek öğle yemeği servisinin gerçekleştirilmesi konusunda gereğini arz ederiz."

Fotoğraf: tse.org.tr

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol