birgün

9° PARÇALI BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 19.08.2021 09:45

Randevu çılgınlığı kamu emekçilerini yıldırdı

Randevu çılgınlığı kamu emekçilerini yıldırdı

Gözde KOÇ

Nüfus müdürlüklerinde artan randevular personel üzerinde baskı kurarken, işlemlerin sağlıklı bir şekilde ilerleyememesine neden oluyor.
Pasaport ve sürücü belgelerinin nüfus müdürlükleri tarafından verilmeye başlanmasıyla, nüfus müdürlüklerinde randevuların sayısı olağanüstü bir şekilde arttı. Artan randevuların ardından birçok nüfus müdürlüğünün kapasitesi, bu ihtiyacı karşılayamamaya başladı.


Büro Emekçileri Sendikası İzmir Şubesi yazılı bir açıklama yaparak personel istihdamının yıllardır sağlanamadığını belirtti. Açıklamada, artan randevuların personel üzerinde inanılmaz bir iş mobbingine neden olduğu ve nüfus çalışanlarının neredeyse nefes almadan çalışmak zorunda bırakıldığı ifade edildi.
Özellikle İzmir Buca İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde sistem üzerinden verilen randevu sayısının personel başına 750’ye çıktığı vurgulanan açıklamada, “Bu sayıda bir işlemi kamu personelinin sağlıklı, mevzuata uygun bir şekilde yapması imkânsızdır. Bu da, bırakın işin nasıl yapıldığını, personel ile vatandaş karşı karşıya bırakıldığı için baskı, şiddet, darp olaylarıyla karşılaşılmasına yol açacak. İdareciler bu olayları görmezden geliyor. Bu kadar fazla randevu personelin en temel insani haklarını mola, yemek arası vb. ihtiyaçlarını artık yok etmektedir. Ayrıca mevcut randevular dışında eş, dost, akraba vb. işi olanların oluşturduğu kalabalıklar insani çalışma koşullarını ve pandemi önlemlerini tamamen ortadan kaldırılmaktadır” denildi.

Personel dağılımı dengeli yapılsın

İzmir Konak İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde de benzer olumsuz koşulların olduğu belirtilen açıklamada, “Birçok nüfus müdürlüğünün ortak sorunu olan randevuların bilimsel olarak fiilen çalışan personel sayısına göre düzenlenmesi, nüfus çalışanlarının acil talebidir. Bunun yanı sıra İzmir’de dengeli bir personel dağılımının sağlanması, personel ihtiyaçlarının nüfus yoğunluğuna göre düzenlenmesi, sözleşmeli personellerin kadroya geçirilmesi, yaşlı, engelli ve hasta vatandaşlara hizmet vermek amacıyla ikametgâhlarına giden personelin ulaşım ve yemek sorunlarının çözülmesi gerekmektedir. Toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin devam ettiği bu süreçte nüfus çalışanlarını iş yoğunluğuna, angaryaya, mobbinge karşı insanca çalışma koşulları için birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.