birgün

6° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 23.10.2018 16:32

Ranta açılan üniversite arazisinde ağaç katliamı!

Marmara Üniversitesi'nin Nişantaşı'nda bulunan ve DAP Yapı'ya ihale edilen arazisinde ağaç katliamı yapıldı. Şirket çalışanları tarafından getirilen kepçelerle ağaçlar sökülerek araçlara yüklendi

Ranta açılan üniversite arazisinde ağaç katliamı!

RABİA YILMAZ

İstanbul’un en değerli bölgelerinden Nişantaşı Teşvikiye’de yer alan ve geçen mart ayında DAP Yapı'ya ihale edilen Marmara Üniversitesi arsasında ağaç katliamı yapıldı. İhale sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni hazırlanan planla üniversite alanı fonksiyonu kaldırılarak ticaret+konut ve park fonksiyonları getirilen bölgeye, dün sabah saatlerinde gelen şirket görevlileri tarafından ağaçlar sökülmeye başlandı.

Çalışmaları durdurun

Projenin uygulanacağı alana dün sabah saatlerinde ağaçların kesimi için araçlar getirildi. Şirket çalışanları kepçelerle ağaçları sökerek araçlara yükledi. Kesim esnasında bölgede yaşayan kirpi ve kedilerin de kaçmaya çalıştığı görüldü. Ağaçların kesimine tepki gösteren mahalle sakinleri, "O bölge kirpilerin, kedilerin, kuşların ve farelerin yaşam alanı. Bu çalışma derhal durdurulmalı" dedi.

Bakanlıktan ihale sonrası yeni plan

İstanbul Teşvikiye’de Marmara Üniversitesi’nin İletişim ve Diş Hekimliği fakültelerinin bulunduğu Nişantaşı Kampüsü’nün bulunduğu arsa mart ayında ihaleye çıkarılmış ve ihaleyi 1 milyar 763 milyon 750 bin lirayla Dap Yapı’nın sahibi olduğu Eltes-İstlife İnşaat kazanmıştı.

Arazi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da yeni bir plan hazırlayarak askıya çıkarmış, arazideki üniversite alanı fonksiyonunu kaldırarak ticaret+konut ve park fonksiyonları getirmişti. planda, arazinin bitişiğinde Ihlamur Kasrı Doğal ve Tarihi Sit Alanı bulunması nedneiyle yeşil alan düzenlemesi de yapıldı. Konut ve ticaret alanında yapılacak binaların kat sayısı 10, ticaret alanındaki yükseklik sınırı da 5 kat olarak belirlendi.

"İstanbul'un kalbini aldık"

Mart ayında sonuçlanan ihale sonrası DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise, şu ifadeleri kullanmıştı:

"İstanbul’un kalbini aldık. Çok uzun süredir takip ettiğimiz, bizi heyecanlandıran bir alandı. Nişantaşı’nda arsa sorunu nedeniyle uzun süredir yeni bir proje yapılamıyordu. Bölgede oturmak isteyen ama eski evi tercih etmeyen bir kitle var. Biz şimdi bu kitle için tarihi eser niteliğinde bir iş yapacağız. Nişantaşı’nın yerel mimarisine uyumlu ve modern teknolojinin de kullanıldığı bir iş ortaya çıkacak. İnşaat çalışmaları 2019 başında başlar.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol