Tavuk Adası’nın ranta açılmasına karşı açılan davada bilirkişi keşfi yapıldı. Yapılan açıklamada, “Tamamen ayrıcalıklı bir kesimi tatmin etmek amacıyla yapılan bu rant projesinde kamunun yararı yoktur” denildi.

Ranttan kamu yararı çıkmaz
Fotoğraf: BirGün

Aycan KARADAĞ

Balıkesir Ayvalık Tabiat Parkı alanı sınırları içerisinde yer alan Tavuk Adası için hazırlanan ‘konsept projesi’ne karşı açılan davada bilirkişi keşfi yapıldı. Keşif öncesi yapılan açıklamada, projenin tarihsel bir dayanağı olmadığı ve rant için yapıldığına dikkat çekildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tavuk Adası’nın 14 dönümünü Dikran Masis’in sahibi olduğu ‘Eskidji’ isimli şirkete 49 yıllığına kiraladı. ‘Konsept proje’ için çalışmalara başlayan şirket 10 Nisan tarihinde inşaat için adaya girdi. Ayvalık Belediyesi ise inşaatın başlamasından 8 gün sonra yapı ruhsat izni verdi.

Ayvalık Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Girişimi’nin açtığı davada Balıkesir 2. İdare Mahkemesi keşif yapılması karar verildi. Keşif için bölgeye gelen uzmanlar adayı gezdi. Keşif öncesi dava açanlar Cunda İskele önünde basın açıklaması yaptı. Ayşegül Ereğli Çelik tarafından yapılan açıklamada, “Yapılması planlanan ‘konsept keyif adası’, yüzyıllar önce yapılmış ve ne yazık ki dinamitlenerek ortadan kaldırılan harabe manastırın, ‘yeniden ihyası’ ile hayata geçirilecektir. Ancak Agios Ioannis Prodromos Manastırı’ndan bugüne gelen temel kalıntısı haricinde birkaç fotoğraf dışında hiçbir tarihi belge bulunmamaktadır. Bu proje Dikran Masis’in kendisinin de ifade ettiği gibi bir hayalin ürünüdür. Çünkü tarihi gerçeklerle alakası yoktur, hangi tarihi belge ışığında bu yapıyı ayağa kaldıracağı bilinmemektedir. Tarihsel dayanağı olmadan yapılan bu projenin ‘hayal ürünü’ olmadığını ise halen ortaya koyabilmiş değildir” diye konuştu.

Ayrıcalıklı bir kesimi tatmin etmek amacıyla yapılan bu rant projesinde kamunun yararı olmadığını belirten Çelik, “Proje, deniz ve kıyı varlığı yok etmektedir. Bu ihya projesinin kabul edilmesi hem evrensel koruma anlayışı hem de Milli Parklar mevzuatı açısından mümkün değildir” dedi.

Öte yandan Ayvalık Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Girişimi tarafından Ayvalık Belediyesi'nin Tavuk Adası’nda yapılacak inşaat için verdiği ruhsatın iptali için açılan dava ise sürüyor.