birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 04.02.2018 09:02

Rapora rağmen tahliye edilmeyen hasta tutuklu yaşamını yitirdi

Rapora rağmen tahliye edilmeyen hasta tutuklu yaşamını yitirdi

“Cezaevinde kalamaz”, “yüzde 96 ağır özür” raporları bulunan ve tüm girişimlere rağmen tahliye edilmeyen hasta tutuklu Celal Şeker dün sabah yaşamını yitirdi. Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ‘yüzde 96 ağır özür raporu’ bulunan hasta tutuklu Celal Şeker, kaldırıldığı Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

19 Ocak günü cezaevinde geçirdiği kalp krizi sonrasında araştırma hastanesine sevk edilen ve o günden bu yana yoğun bakım ünitesinde yaşam mücadelesi veren Celal Şeker, “Cezaevi’nde kalamaz” ve “yüzde 96 ağır özür” raporlarına rağmen tahliye edilmiyordu. İnsan Hakları Derneği (İHD) avukatlarınca yapılan tüm tahliye talepleri reddedilirken son olarak Anayasa Mahkemesi’ne yapılan tahliye talebi de “Başvurucunun sağlık hizmetlerine erişim imkânına sahip olması” gerekçesiyle reddedilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız