birgün

15° AÇIK

GÜNCEL 16.04.2021 21:57

Raul Castro, Küba Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevinden ayrıldı

Raul Castro, Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevinden ayrıldı. Castro'nun yerine Miguel Díaz-Canel seçildi.

Raul Castro, Küba Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevinden ayrıldı

Eski Küba Devlet Başkanı ve Küba Komünist Partisi Genel Sekreteri Fidel Castro'nun kardeşi olan Raul Castro'nun Komünist Partisi Genel Sekreterliği görevinden ayrıldığı belirtildi. Castro, yerini Miguel Díaz-Canel'e bıraktı.

RAUL CASTRO KİMDİR?

Raul Castro, Che Guevara ile Fidel Castro'yu tanıştıran kişidir. Küba direnişinde büyük rol almıştır. Küba Devrimi sürecinde Che Guevara ve ağabeyi Fidel Castro'yla beraber "comandante" yani binbaşı unvanına sahip 3 kişiden biridir. Küba'daki 5 kahramandan biridir.

Ağabeyi Fidel Castro, 31 Temmuz 2006 tarihinde mide ve bağırsak yolundan ameliyat olduğunda yetkilerini geçici olarak kardeşine devretmişti. 24 Şubat 2008 tarihine kadar bu görevini vekaleten sürdürdü. Bu tarihten itibaren de asaleten Küba Devlet Başkanı ve Küba Komünist Partisi Birinci Sekreteri olarak görev yapmıştı. Raul Castro, bugün yoplanan Küba Komünist Partisi'nin 8. Kongresinde yerini Miguel Díaz-Canel'e bıraktı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol