birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

Ray-Ban'ın sahibi Del Vecchio yaşamını yitirdi

Aralarında Ray-Ban’ın da bulunduğu İtalya merkezli dünyanın en büyük gözlük üreticisi Luxottica’nın sahibi milyarder Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında hayatını kaybetti.

DÜNYA 27.06.2022 18:15
Ray-Ban'ın sahibi Del Vecchio yaşamını yitirdi
Abone Ol google-news

Ray-Ban ve Oakley gibi markaları bünyesinde barındıran dünyanın en büyük gözlük üreticisi Luxottica’nın sahibi milyarder Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında hayatını kaybetti.

Luxottica tarafından yapılan açıklamada, "EssilorLuxottica bugün başkanının vefat ettiğini üzülerek duyuruyor" ifadeleri kullanılarak, yönetim kurulunun "sonraki adımları belirlemek" için toplanacağı belirtildi.

İtalya Başbakanı Mario Draghi yaptığı açıklamada, Del Vecchio’yu "harika bir İtalyan" olarak nitelendirerek, "60 yılı aşkın süredir İtalyan iş dünyasının önde gelen isimlerinden biri olan Del Vecchio, ülkenin en büyük şirketlerinden birini mütevazi bir başlangıçla kurdu" dedi.

İtalyan basınında yer alan haberlerde, Del Vecchio'nun zatürre nedeniyle İtalya’nın Milano kentindeki San Raffaele hastanesine yatırıldığı ve burada hayatını kaybettiği ifade edildi.

Dünyaca moda tasarımcısı Giorgio Armani ise 1980'lerden bu yana birlikte çalıştığı Del Vecchio hakkında yaptığı açıklamada, "Birlikte, var olmayan bir fenomen ortaya çıkardık. Basit fonksiyonel nesnelerden oluşan gözlüklerin vazgeçilmez moda aksesuarları olacağını hemen anladık" ifadelerini kullandı.

Del Vecchio, Luxottica’yı başlangıçta gözlük bileşenleri tedarik etmek üzere 1961'de kurmasının ardından 2018'de Fransız Essilor ile güçlerini birleştirdikten sonra dünyanın en büyük gözlük üreticisi haline geldi. Altı çocuğu olan Del Vecchio, Forbes'a göre 2021'in sonunda Nutella’yı bünyesinde bulunduran Ferrero Spa’nın sahibi Giovanni Ferrero'nun ardından İtalya'nın en zengin ikinci ismiydi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol