birgün

26° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 20.08.2016 09:53

Redhack hacks SMS system in Çanakkale and sends out a message: ‘We are not slaves!’

Redhack hacks SMS system in Çanakkale and sends out a message: ‘We are not slaves!’

The SMS system of the Çanakkale municipality has been hacked by RedHack; and, a message has been sent to the residents of the province.

Officials of the municipality have announced that they have no idea about the message and that the institution’s IT Unit has been trying to step in about the situation.

RedHack’s message sent to the people of Çanakkale through SMS: “Our oppressed, devoted, and enduring people have been facing a game for days. You do not have to take sides neither with the coup plotters nor the dictators in this game! Since you are not going to live forever, then, you must also not live for the sake of the interests of a few rich freeloaders. This life is your; this life is ours! Get aware of yourself; question why you are living! This is not what you deserve. We are not slaves! And, they are not the masters! We are The People and People never give in! #RedHack

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/redhack-canakkale-belediyesinin-sms-sistemini-hackledi-124901.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol