Referandum bitti kriz sürüyor

02.10.2018 08:37 DÜNYA
Makedonya’da yeterli katılımın sağlanamadığı referandum sonrasında gözler parlementodaki oylamada. Hükümet oy kullananların çoğunluğunun evet demesini kullanarak NATO ve AB için diretiyor

Makedonya’da ülke ismini değiştirecek tartışmalı referandum geride kaldı. Yeterli katılımın sağlanılamadığı referandumda seçim komisyonuna göre katılım yüzde 34’te kaldı. ABD, AB ve Rusya arasında kapışmaya sahne olan referandum sonrasında gözler şimdi parlamentoda yapılacak oylamaya çevrildi. Başbakan Zoran Zaev, “Seçmenlerin yüzde 90’ı Yunanistan’la ülkenin adını Kuzey Makedonya Cumhuriyeti şeklinde değiştirmek için yaptığımız anlaşmayı tastik etti. Parlamento çoğunluğun isteğini onaylamak zorunda” dedi. Zaev, “Vatandaşların iradesi tartışılmazdır, buna saygı gösterilmesi gerekir” şeklinde konuşmuştu.

Hukuki bir sonucu olmayan referandumda oy kullananların iradesinin, mecliste siyasi eyleme dönüşmesi gerektiğini söyleyen Zaev, muhalefetteki İç Makedon Devrimci Örgütü-Makedonya Ulusal Demokratik Birliği (VMRO-DPMNE) milletvekillerinden, oy kullanan vatandaşların çoğunluğunun seçimine saygı göstermelerini beklediğini kaydetti. Zaev, “Aksi takdirde diğer demokratik aracı kullanmamız gerekecek. Bu da hemen erken genel seçimler demek” ifadesini kullandı.

Yunanistan’a göre sonuç çelişkili
Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Makedonya’daki isim sorununa yönelik istişare referandumuyla ilgili açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, Yunanistan’ın komşu ülke halkının tercihine saygı duyacağı belirtildi. Referandum sonucunun “çelişkili” olarak nitelendiği açıklamada, “Yeterli katılım olmadan ezici bir ‘evet’ çoğunluğu.. Komşu ülke halkının geniş bir kesimi anlaşmaya destek verdi. Ancak, önemli bir kısmı da şüpheyle karşıladı” ifadelerine yer verildi.

Makedonya hukuka uygun davranmalı
Rusya ise Makedonya’daki durumun, yüzde 50’lik katılım oranını sağlamada başarısız olması sonrasında yasaya uygun şekilde gerçekleşeceğini umduğunu söyledi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, “Yakından gözlemliyoruz ve elbette tüm süreçlerin hukuk çerçevesinde kalması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

ABD ısrardan memnun
ABD Dışişleri Bakanlığı ise yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “ABD, 30 Eylül’de Makedonya Cumhuriyeti’nde yapılan ve Makedonya ile Yunanistan arasındaki Prespa Anlaşması’nın kabulüyle vatandaşların NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyeliğine olan desteğini ortaya koydukları referandum sonuçlarını memnuniyetle karşılıyor” ifadelerine yer verildi. Açıklamada, ABD’nin söz konusu anlaşmanın tam olarak uygulanmasını güçlü bir şekilde desteklediğine vurgu yapıldı ve bu yolla Makedonya’nın NATO ve AB bünyesinde ‘haklı bir şekilde’ yer alarak bölgesel istikrar ve güvenliğe katkı yapacağı savunuldu.