birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

GÜNCEL 09.07.2021 16:44

Reina Katliamı için verilen cezalar onandı

2017’nin yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy'de bulunan eğlence mekanı Reina'da IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin görülen davada sanıklara verilen hapis cezaları onandı. Saldırgan Abdulkadir Masharipov, 40 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 1368 yıl hapis cezasına çarptırmıştı.

Reina Katliamı için verilen cezalar onandı

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, Reina Katliamı’na ilişkin sanıklara yerel mahkemece verilen hapis cezalarını onadı.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, saldırıyı gerçekleştiren sanık Abdulkadir Masharipov'u ‘Anayasa'yı ihlal’ ve 39 kişiye karşı ‘kasten öldürme’ suçundan 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırmıştı.

Mahkeme ayrıca Masharipov'u 79 kişiye karşı ise ‘öldürmeye teşebbüs’ ile ‘vahim nitelikte ruhsatsız silah taşıma’ suçlarından 1368 yıl hapis ve 375 bin lira adli para cezasına mahkûm etmişti.

Saldırının planlayıcılarından olduğu ve Masharipov'a yardım ettiği gerekçesiyle tutuklu sanıklardan İlyas Mamaşaripov'a da ‘Anayasa'yı ihlal etmeye yardım etme’ suçundan 20 yıl hapis cezası verilmiş, sanık ayrıca 39 kişiyi karşı ‘tasarlayarak öldürmeye yardım etme’ ile 79 kişiyi karşı ‘tasarlayarak öldürmeye teşebbüse yardım etme’ suçlarından 1432 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

REİNA KATLİAMI

1 Ocak 2017'de saat 01.15'te İstanbul'un Beşiktaş ilçesindeki Ortaköy semtinde bulunan Reina adlı gece kulübüne yeni yıl kutlamaları sırasında IŞİD mensubu Abdulkadir Masharipov silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda 39 kişi hayatını kaybetmiş 70 kişi ise yaralanmıştı.

1983 doğumlu Özbekistan vatandaşı saldırgan Masharipov, 17 Ocak’ta İstanbul Esenyurt'ta bir sitede yakalanmıştı.