DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, 13 Haziran’da Hakkari’de, 14 Haziran’da da Mersin’de miting yapacaklarını belirtti. Doğan, “Kayyum rejimine birlikte ‘Dur’ demek için birlikte itiraz etme çağrısı yapıyoruz” dedi.

Rejime ‘hayır demek’ görevimiz
Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyuma karşı birçok kentte eylemler sürüyor. (Fotoğraf: MA)

Haber Merkezi

Hakkari Belediyesi’ne atanan kayyuma karşı protestolar sürüyor. DEM Parti İstanbul’da, çeşitli dernekler Diyarbakır’da kadın örgütleri ise Batman’da kayyumları protesto etti. DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan da partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, kayyum atanmasına yönelik tepkisini sürdürdü.

‘‘Başta Kürtler olmak üzere işletilen bu hukukun adı nedir? Artık bu hukukun adı konulmalı. Kanunu değil, hukuku konuşturduk derken hangi hukuku konuşturuyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanı?” diyerek AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenen Doğan, 13 Haziran’da Hakkari’de, 14 Haziran’da da Mersin’de Akdeniz Belediyesi önünde miting yapacaklarını açıkladı.

YARGI TEK PARTİ YÖNETİMİNİN BİR ARACI

‘‘Düşman ceza hukuku uygulanıyor adeta. Hakkari’de yapılan Kepez’de yapılmıyor. Kepez’de yapılan Hakkari’de yapılmıyor’’ diyen Doğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

‘‘Bugüne kadar yerine kayyum atanan belediye eş başkanımızla ilgili sosyal medyada dolaşıma sokulan iddialardan verilmiş bir ceza bulunmamaktadır. YSK, Mehmet Sıddık Akış’ın aday olmasının yönünde herhangi bir hukuki engel bulmuyor ama başkan olmasını istemeyenler var. Yargı yalnızca siyasallaşmıyor, yargı artık tek bir siyasi partinin lehine kararlar alan doğrudan bir araca dönüşmüş durumda ne yazık ki. Sıddık Akış’ın tek bir suçu var o da Kürt ve seçilmiş olmak. Hakkari kayyum atandıktan sonra askerin şehre indiği ve milletvekillerimize, Hakkari halkına görüntülerde postalların göründüğü bir şehir. Bu siyasi darbe değil de nedir? Adalete ve eşitliğe karşı bir darbedir. Kayyum rejiminin bu son çırpınışlarına birlikte dur demek için Türkiye’deki tüm duyarlı yurttaşlara birlikte itiraz etme çağrısı yapıyoruz. Günlerdir Hakkarililer nöbet tutuyor. Biz de Hakkari’de buluşalım, Hakkari halkının iradesine sahip çıkalım. Saat 15.00’da büyük bir miting yapalım. Hepinizi Hakkari merkezde buluşmaya davet ediyorum. Bu rejime hayır demenin bir yurttaşlık görevi olduğunu, her birimizin kendi irademize sahip çıkma sorumluluğu olduğunu unutmayalım. 14 Haziran saat 19.00’da da Mersin’de Akdeniz Belediyesi’nin önünde buluşacağız.’’