birgün

9° AÇIK

Rekabet Kurulu, Trendyol soruşturması kapsamında ara karar aldı

Rekabet Kurulu, Trendyol hakkında yürütülen soruşturma kapsamında ara karar aldı. Karara göre, şirket taahhüt süreci kapsamında, kurum kayıtlarına giren taahhüt metnini revize ederek; son, nihai ve kabul edilebilir halini Rekabet Kurulu'na sunacak. Şirket kabul edilebilir bir metin sunmazsa 'geçici tedbir alınmasına ilişkin teklif' görüşülecek.

GÜNCEL 10.06.2022 13:52
Rekabet Kurulu, Trendyol soruşturması kapsamında ara karar aldı Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Rekabet Kurulu, Trendyol hakkında yürütülen soruşturma kapsamında ara karar aldı.

Rekabet Kurumu'nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Trendyol (DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ) hakkında 23 Eylül 2021'de açılan soruşturma kapsamında Kurul, 19 Ocak tarihli kararla şirket ile başlatılan taahhüt süreci kapsamında, kurum kayıtlarına giren ve şirket tarafından sunulan taahhüt metninin revize edilerek, son, nihai ve kabul edilebilir halinin 15 Haziran Çarşamba günü mesai bitimine kadar kurum kayıtlarına girecek şekilde sunulmasına karar verdi.

Öte yandan, kabul edilebilir bir metnin sunulmaması halinde taahhüt görüşmelerine son verileceğine, bu durumda da ilgili raporda sunulan "Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ilgili maddesi uyarınca geçici tedbir alınmasına" ilişkin teklifin görüşülmesine başlanmasına karar verildi.

Rekabet Kurulu, şirket hakkında çevrim içi pazar yeri uygulamalarında rekabet ihlali tespiti için soruşturma açılmasına karar vermişti.

Açıklanan karar metni şöyle:

"Trendyol (DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ) hakkında 23.09.2021 tarihinde açılan soruşturma kapsamında Kurul, 09.06.2022 tarihinde 19.01.2022 tarihli ve 22-04/50-M sayılı Kurul kararıyla DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ ile başlatılan taahhüt süreci kapsamında, 09.06.2022 tarih ve 28680 sayılı yazıyla Kurum kayıtlarına giren ve DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ tarafından sunulan taahhüt metninin revize edilerek; son, nihai ve kabul edilebilir halinin 15.06.2022 tarihi mesai bitimine kadar Kurum kayıtlarına girecek şekilde sunulmasına, kabul edilebilir bir metnin sunulmaması halinde taahhüt görüşmelerine son verileceğine, taahhüt görüşmelerine son verilmesi halinde, 22-(26) sayılı Gündemde görüşülen 08.06.2022 tarih ve 2021-1-025/BN-08 sayılı Raporda raportörler tarafından sunulan “4054 sayılı Kanun’un 9. maddesinin dördüncü fıkrası uyarınca geçici tedbir alınmasına” ilişkin teklifin görüşülmesine başlanmasına karar vermiştir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol