Rekabet Kurulu, hakim durumlarını 'yaptığı anlaşmalar vesilesiyle' kötü kullandığı gerekçesiyle soruşturma açılan Meta (Facebook grubu) için kararını verdi. Meta'ya 346 milyon TL (18 milyon 592 bin dolar) idari para cezası verildi.

Rekabet Kurumu'ndan Facebook grubuna para cezası

Rekabet Kurulu, Meta Platforms, Inc. (eski unvanı Facebook) ve WhatsApp LLC'ye müteselsilen 346,7 milyon lira idari para cezası verilmesini kararlaştırdı.

Rekabet Kurulu, Meta'ya (Facebook, Instagram ve Whatsapp) rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığı gerekçesiyle, 346 milyon TL (18 milyon 592 bin dolar) idari para cezası verdi.

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı.

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi."

Rekabet Kurulu, 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren yürürüğe girecek olan WhatsApp sözleşmesi nedeniyle, 11 Ocak 2021'de Facebook hakkında resen soruşturma başlatmıştı. Kurul tarafından yapılan açıklamada WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunlululuğunun durdurulduğu ve inceleneceği belirtilmişti.