birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 09.03.2021 09:06

Rektörlerin sadece yüzde 8’i kadın

Akademideki cinsiyetçilik verilere de yansıyor. 13 üniversitede tek kadın profesör dahi bulunmazken dekanların yüzde 18’i, rektörlerin ise sadece 8’i kadın.

Rektörlerin sadece yüzde 8’i kadın

Ülkede akademinin en büyük sorunlarından biri de cinsiyetçilik. AKP iktidarı tarafından kadın üniversitesi konusunda çalışmalar yapılırken dün Anadolu Ajansı da üniversitedeki kadın temsiliyetinin 2002’den bugüne artışı hakkında bir hazırladı.

Fakat YÖK’ün güncel verilerine göre 175 bin 553 akademisyenin 96 bin 153’ü erkek, 79 bin 417’si ise kadın. Üstelik kademe yükseldikçe kadın oranı da azalıyor.

Öte yandan 13 yükseköğretim kurumunda ise tek bir kadın profesör dahi bulunmuyor.

O kurumlar şöyle:

►Ankara Bilim Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi,
►Ataşehir Adıgüzel MYO,
►Bayburt Üniversitesi,
►Bingöl Üniversitesi,
►Hakkari Üniversitesi,
►Iğdır Üniversitesi,
►İzmir Kavram MYO,
►Kilis 7 Aralık Üniversitesi,
►Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi,
►Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi,
►Şırnak Üniversitesi,
►Türk Hava Kurumu Üniversitesi.

rektorlerin-sadece-yuzde-8-i-kadin-850221-1.

Üniversite yönetimlerine ilişkin verilerde kadın dekanların oranının yüzde 18 olduğu belirlendi. Bin 388 dekanın bulunduğu devlet üniversitelerinde 216, 409 dekanın bulunduğu vakıf üniversitelerinde 106 kadın dekanlık görevini yürütüyor.

Devlet üniversitelerinde 8, vakıf üniversitelerinde 9 kadın rektör olarak görev yapıyor. Türkiye’deki 17 kadın rektör, 206 üniversitenin yöneticilerinin yüzde 8’ine karşılık geliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol