birgün

6° KAPALI

ÇALIŞMA YAŞAMI 11.09.2019 07:44

Renault’da işçi kıyımına ‘aidiyet’ gerekçesi!

Renault’da işçi kıyımına ‘aidiyet’ gerekçesi!

Bursa’daki Oyak Renault otomobil fabrikasında çalışan 14 işçi, ‘işyerine karşı aidiyet duygularının zayıfladığı’ gerekçesiyle işten atıldı. Fabrika tarafından gönderilen ve işçilerin eline yeni ulaşan bilgilendirme yazısında şu ifadeler yer aldı:

“Şirketimizde 04.05.2004 tarihinden beri çalışmaktasınız. Son göreviniz Mekanik Bakım Operatörü’dür. Çalışmanıza devam etmekte iken, yapılan bir kısım inceleme ve değerlendirmeler neticesinde, işyerine karşı aidiyet duygunuzun zayıfladığının gözlemlendiği, buna bağlı olarak işçi işveren arasındaki karşılıklı güvene dayalı ilişkinin olumsuz yönde etkilendiği, bu durumun birbirine tamamlayan parçalardan oluşan üretim organizasyonuna zarar verebileceği, üretim süreçlerini olumsuz yönde etkileyebileceği hususları tespit edilmiştir. Yukarıda açıklanan nedenlerle, iş akdinizin 4857 sayılı İş Kanunu’nun 17 ve devamı maddeler uyarınca ve 16.08.2019 tarihi itibariyle feshedilmiş olduğu hususunu bildiririz.”

Fabrikada 400 sözleşmeli işçinin sözleşmeleri için ise gerekçe gösterilmeden yenilememe kararı alındığı öğrenildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız