birgün

10° AÇIK

YAŞAM 08.01.2021 19:24

Renkleri ilk kez gören gencin videosu viral oldu

ABD'de yıllardır renk körlüğü bulunan McKinley Erves, arkadaşları tarafından hediye edilen özel gözlükle ilk kez renkleri gördü.

Renkleri ilk kez gören gencin videosu viral oldu

ABD’nin Georgia eyaletinde yaşayan ve renk körlüğü bulunan McKinley “Mac” Erves’e doğum günü nedeniyle arkadaşları özel gözlük hediye etti. Erves yıllar sonra renkleri ilk kez gördü. Erves’in duygu dolu anları sosyal medyada viral oldu.

DHA'da yer alan habere göre sosyal medya hesabından o anları anlatan Erves, “Renk körlüğü gözlüğünü ne kadar çok istediğimden hiç bahsetmemiş olmama rağmen arkadaşlarımın doğum günümde bana gözlük almak için bu kadar çaba göstermiş olması, beni ne kadar çok sevdiklerini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Erves, videoyu yüklediği andan bu yana 1.8 milyondan fazla izlendi.

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Renk körlüğü renklerin veya renklerin arasındaki farkların algılanamadığı bir görme bozukluğudur.

Sıklıkla kırmızı-yeşil gibi renklerin karıştırılması şeklinde ortaya çıkan renk körlüğü, nadiren de olsa tüm renklerin gri ve tonlarındaymış gibi algılandığı şekilde de görülebilmektedir.

RENK KÖRLÜĞÜ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Renk körlüğü iki farklı şekilde meydana gelebilir. Bunlardan birincisi kalıtsal sebeplerle oluşan renk körlüğü, diğeri ise sonradan meydana gelen, edinilmiş renk körlüğüdür.

Doğuştan olan renk körlüğü sıklıkla x kromozomu olarak bilinen cinsiyet kromozomuyla aktarılmaktadır. Erkeklerde tek, kadınlarda iki adet X kromozomu bulunması sebebiyle renk körlüğünün erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır: kadınlarda % 0, 5 oranında görülürken, bu durum erkeklerde % 8 olarak gözlemlenmektedir.

Edinilmiş renk körlüğü ise retina veya beynin görme merkezinde sorun olması veya görmeyi etkileyen bölümlerin hasar alması, bir takım ilaçların yan etkileri gibi çeşitli sebeplerle oluşur.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol