birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Resmi Gazete'de yayımlandı: Otopark yönetmeliğinde değişiklik

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın otopark yönetmeliğinde yaptığı değişiklik, Resmi Gazete'de yayımlandı.

GÜNCEL 16.06.2022 11:27
Resmi Gazete'de yayımlandı: Otopark yönetmeliğinde değişiklik Fotoğraf: Pixabay
Abone Ol google-news

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, otopark yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelikte mesafe kuralını değiştiren bakanlık, teknik gerekçelerle parselinde otopark yapılamayan yapılarda parsel dışı otopark yeri için azami mesafede geçerli 1000 metre kuralını, iz düşümü olarak 1500 metreye, yürüme mesafesi olarak ise 2 bin metreye çıkardı.

DHA'nın aktardığına göre, kararla, otopark yapılma imkanını artırma amaçlanıyor.

Ayrıca otopark bedeli alındıktan sonra 3 yıl içinde bölge otoparkı yapılma kuralı da 5 yıla çıkarıldı. Bununla birlikte, belediyelere kolaylık sağlandığı belirtildi. Ödemede kolaylığı sağlamak için de değişikliğe giden bakanlık, bölge otoparkı için alından yüzde 25'lik ilk ödeme haricindeki kalan yüzde 75'lik bedelin ödenme süresini iskan tarihini geçmemek kaydıyla 18 aydan 36 aya çıkardı.

250 metrekareden küçük parsellerdeki riskli yapıların yerine yapılacak yapılar için yüzde 25'lik bölge otoparkı bedeli alınması ve bölge otoparkları yapılıncaya kadar idaresince geçici yolüstü, geçici parklanma yöntemiyle iskan verilebilmesi kuralı da 1 Temmuz 2023 tarihine kadar 350 metrekareye kadar genişletilebilecek.

Dükkan ve mağaza kullanımlarında ise, her 40 metrekare yerine her 50 metrekare için 1 otopark düzenlenecek. Sit alanlarında belediyelere bu miktarı 60 metrekareye kadar çıkarabilme yetkisi de verilerek sit alanlarındaki ruhsat işlemlerinde de kolaylık sağlanacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun