Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'ya müdahalesi sonrasında gündeme gelen Türkiye'nin Boğazları Rus savaş gemilerine kapatma seçeneği ile ilgili bir açıklama Türk yetkililerden geldi. Reuters’a konuşan yetkili, boğazların Rusya savaş gemilerine kapatılmasına yönelik bir karar verilmediğini ve bu konuda değerlendirmenin yapılmaya devam edildiği belirtildi.

Reuters’a konuştu: Zelenskiy’nin ‘boğazlar’ hakkındaki sözlerine Türk yetkililerden açıklama

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin de yoğun taleplerine rağmen, Türkiye’den boğazlar konusunda herhangi bir adım gelmedi. Dün saat 17.20 sularında Erdoğan ve Türkiye’ye, sağladığı insani ve askeri destek sebebiyle teşekkür eden Zelenskiy, “Rus savaş gemilerinin Karadeniz’e gelmesini yasaklamak ülkemiz için çok önemli” ifadesini kullandı.

Zelenskiy, İngilizce yazdığı Twitter mesajında, “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk halkına destekleri için teşekkür ediyorum. Karadeniz’in Rus savaş gemilerine kapatılması ve önemli askeri ve insani destek bugün Ukrayna için çok önemli. Ukrayna halkı bunu unutmayacak” dedi.

Montrö Sözleşmesi kapsamında Ankara’nın savaş gemilerinin geçişini engellemesi olası seçenekler arasında olduğu ileri sürülüyor.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili bu konu ile ilgili bir açıklama yaptı. Reuters’a konuşan ve süreçle ilgili bilgisi olan bir Türk yetkili, Boğazların Rusya savaş gemilerine kapatılmasına yönelik bir karar verilmediğini duyurdu. Bu konuda değerlendirmenin yapılmaya devam edildiği belirtildi.

TÜRK YETKİLİ: MESAJ YANLIŞ YORUMLANDI

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Financial Times’a konuşan bir diğer yetkili de Zelenskiy’nin Twitter mesajının yanlış yorumlandığını söyledi. Üst düzey bir yetki, Ankara’nın halen pozisyonunu değerlendirdiğini ve değerlendirme sürecinin devam ettiğini söyledi.

Financial Times, “Boğazları kapatmak Moskova tarafından saldırgan bir hamle olarak görülebilir. NATO üyesi olan Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya ile de iyi ilişkisi var ve Putin’in işgal kararı sonrasında çok dikkatli hareket ediyor. Türkiye saldırıyı kınadı ama diyalog çağrısı yaptı” yorumuna yer verdi.

Öte yandan Rusya’nın Türkiye Büyükelçiliği de bu konu ile ilgili açıklamada bulundu. Rus haber ajansı Interfax’ın aktardığı haberde, Rusya Büyükelçiliği, Türkiye’nin Çanakkale ve İstanbul Boğazlarını Rus savaş gemilerine kapattığına dair bir bildirimin kendilerine ulaşmadığını da dile getirdi.