Reuters haber ajansı, Dubai merkezli kargo şirketi Aramex'in, yüzde 30’u Sancak ailesinde bulunan MNG Kargo'yu satın almak için temaslarda bulunduğunu yazdı.

Reuters: BAE’li şirket, MNG Kargo’yu istiyor

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli kargo şirketi Aramex’in, MNG Kargo’yu satın almak için görüşmeler yürüttüğü iddia edildi.

İngiltere merkezli Reuters haber ajansının aktardığına göre, BAE’nin kamu yatırımlarını yöneten ADQ’nun hissedar olduğu Aramex’in yürüttüğü satın alma görüşmelerine ilişkin bilgi sahibi kaynaklar, müzakerelerin ileri seviyede olduğunu belirtti.

Ajansa konuşan bir kaynak, olası anlaşmanın büyüklüğünün 500 milyon dolar seviyesine kadar çıkabileceğini dile getirdi. Bir diğer kaynak MNG Kargo’nun Aramex ile detaylı inceleme aşamasında olduğunu’ ifade etti. Aramex ve MNG Kargo, konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı.

2003’te kurulan MNG Kargo’nun yüzde 30’u, hükümete yakın Sancak ailesine ait. MNG Kargo’un yüzde 70 hissesi de Turkven’de bulunuyor.

Geçen sene yüzde 22.25’i ADQ tarafından satın alınan Aramex, bu hafta koronavirüs salgını sonrasında ulaşım ve lojistik sektöründeki büyümeyi yakalamak için temel iş kolunda bölünmeye gittiğini duyurmuştu.

ÇAVUŞOĞLU, “BAE İLE SORUNUMUZ YOK” DEMİŞTİ

AKP iktidarı, gerilimli ilişkileri olduğu BAE ile son dönemde yakınlaşmaya çalışıyor. Salı günü açıklama yapan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Bizim BAE ile bir sorunumuz olmadı. Uluslararası ilişkilerde kalıcı düşmanlık ve kalıcı dostluk yoktur, bu ilkesizlik değildir. Karşılıklı adımlar atılarak ilişkiler normalleştirilebilir. Cumhurbaşkanımız ve ben karşılıklı görüşmeler gerçekleştirdik. Sonuç itibarıyla olumlu bir ivme var. Böyle devam ederse ilişkiler rayına girer” demişti.