birgün

12° AÇIK

EĞİTİM 28.07.2020 17:02

Reuters’e konuşan ‘hükümet kaynakları’: Okulların açılması için vaka sayısı sınırı belirlendi

Reuters’in haberine göre, ismi verilmeyen ‘hükümet kaynakları’, 31 Ağustos’ta okulların açılması için vaka sayısı sınırı belirlendiğini belirtti. Sınır, günlük 900 vaka. Güneydoğu’da ise online eğitimin devam edebileceği belirtildi.

Reuters’e konuşan ‘hükümet kaynakları’: Okulların açılması için vaka sayısı sınırı belirlendi

HABER MERKEZİ

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters'a konuşan hükümetten kaynaklar, 31 Ağustos'ta açılması planlanan okullar için bazı bilgiler verdi. İsmi açıklanmayan yetkililer, "Okulların açılması için günlük vaka sayısının 900'ün üzerine çıkmaması gerek. Buna A Planı diyoruz" açıklamasını yaptı.

Türkiye’de eğitimin 31 Ağustos’ta başlaması ile ilgili açıklamaların ardından bugün Reuters haber ajansına konuşan iki yetkili konunun detaylarını paylaştı.

İsmini açıklamayan iki yetkili, okulların kapatılmasına günlük vaka sayısının 900’ün üzerine çıkmaması durumunda devam edeceğini söyledi. Yetkililer okulların açılmasının A Planı adını verdiğini söyledi.

Habere göre bir diğer plan ise enfeksiyon oranının yüksek olduğu bölgelerde okulların kapalı tutulmasına devam edilmesi.

İsmini açıklamayan yetkililer biri, “Eğer vaka sayısı azalırsa okullar tekrar açılacak. Aksi takdirde okullar açılmayacak” dedi. Öte yandan üst düzey yetkililerden bir diğeri ise Reuters’a, “Normalleşme devam ediyor. Fakat vaka sayısının daha hızlı düşmesi gerek. Güneydoğu bölgelerindeki okullarda online eğitim devam edebilir” ifadesini kullandı.

Haberde, yetkililerin, Erdoğan’ın okullarla ilgili kararını Ağustos ayı sonlarına doğru vereceğini belirttiği aktarıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız