birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 12.10.2015 16:39

Reuters muhabiri Yüce, serbest bırakıldı

Reuters muhabiri Yüce, serbest bırakıldı

Diyarbakır’da Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ile bazı sivil toplum kuruluşların birlikte düzenlediği yürüyüşü takip eden Reuters’in Güneydoğu Bölge Muhabiri ve Kameramanı Faruk Yüce, gözaltına alındı ve 1 saat sonra serbest bırakıldı.

Diyarbakır’da düzenlenen yürüyüşte cep telefonuyla görüntü çektiği gerekçesiyle gözaltına alınan ve aralarında Reuters'in olduğu yayın kuruluşlarına çalışan Yüce, serbest bırakıldı.

Güneydoğu’da Reuters başta olmak üzere birçok yayın kuruluşuna çalıştığını belirten Yüce, gözaltına alınırken fiili saldırıya uğradığını ve sözlü hakaretlere maruz kaldığını dile getirdi. Yüce yaşadıklarını şöyle anlattı: “Yürüyüş vardı, takip ediyordum. Amacım bu olayları uluslararası kamuoyuna duyurmaktı. Yürüyüş sonrası polisin müdahalesini çekiyorduk. Bu sırada çevik polisleri gazeteci olduğumu haykırmama rağmen sözlü ve fiili saldırıda bulunarak önce tartaklamaya çalıştı. Diğer gazetecilerin arkadaşlarımın görüntü aldıkları fark edince tartaklamaya ara verip, gözaltı yaptılar. Zırhlı araçların arasında ite kalka götürdüler. Burada kimlik kontörlü ve üst araması yaptıktan sonra yaklaşık 1 saat sonra serbest bıraktılar. Uğradığımız fiili saldırı ve sözlü hakaret bize kar kaldı.”

CİHAN

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol