Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremler 11 ilde büyük yıkım yaratırken siyasette seçim tarihi de tartışılıyor. Reuters'a konuşan bir hükümet yetkilisi, "Gelinen noktada daha çok seçimlerin 18 Haziran’da yapılması yaklaşımı daha öne çıkmış durumda. 18 Haziran’da seçim konusunda mutabakat sağlanması büyük olasılık" dedi. Bir başka hükümet yetkilisi ise AKP'de seçim sloganının değişeceğini ve yeni sloganın "Türkiye'yi birlikte inşa ediyoruz" şeklinde olacağını ifade etti.

Reuters: Seçim için öne çıkan tarih ve AKP'nin sloganı belli oldu

İngiltere merkezli uluslararası haber ajansı Reuters, AKP'de seçim tarihi için 18 Haziran'ın ağırlık kazandığını ve partinin daha önce 'Yeter söz milletindir' olarak belirlenen sloganın yerini 'Türkiye’yi birlikte inşa ediyoruz' sloganın yer alacağını yazdı.

Kahramanmaraş merkezli depremler 11 ilde büyük kıyıma neden olurken, siyasette seçim tarihi tartışmaları da sürüyor. Son olarak AKP'nin kurucularından Bülent Arınç, seçimlerin ertelenmesi talebinde bulunmuş, muhalefet ise öneriye karşı çıkarak seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

Reuters'a konuşan AKP'den üst düzey bir yetkili, "Seçim tarihinin ertelenmesi görüşü yerine seçimin zamanında yer alması görüşü öne çıkmış durumda" dedi.

"Şu anda 18 Haziran’da seçimin yapılması görüşü ağırlık kazandı" diyen yetkili, "Bu konuda detaylı değerlendirmeler yapıldı. Depremzelere yönelik inşaat çalışmaları da başlıyor. Kaybedilecek zaman yok" ifadelerini kullandı.

"18 HAZİRAN ÖNE ÇIKTI"

Bir hükümet yetkilisi ise, seçim için AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşeceğini belirterek, iki parti arasında bazı temaslar olduğunu, nihai kararın liderler tarafından verileceğini ifade etti.

“Seçim için daha önce açıklanan 14 Mayıs, normal tarih olan 18 Haziran ve kasım ayına ertelenmesi gibi alternatifler üzerinde duruluyordu” diyen yetkili, şunları kaydetti: “Ancak gelinen noktada daha çok seçimlerin 18 Haziran’da yapılması yaklaşımı daha öne çıkmış durumda… Büyük ihtimalle 18 Haziran’da seçim konusunda mutabakat sağlanması büyük olasılık.”

SEÇİM SLOGANI DEĞİŞİYOR: "TÜRKİYE’Yİ BİRLİKTE İNŞA EDİYORUZ"

Yine Reuters'a konuşan bir başka hükümet yetkilisi ise, AKP'de seçim sloganının değişeceğini ifade etti.

"Kayıplar çok ağır ancak o tarihe kadar en azından fiziki olarak bile olsa bir miktar depremin izlerinin silinip insanların oturabileceklerini görecekleri inşaatlar yükselmeye başlayacak" diyen yetkili, şöyle devam etti: "Daha önce ‘Yeter söz milletindir’ olarak belirlenen sloganın yerini ‘Türkiye’yi birlikte inşa ediyoruz’ sloganı alacak."