birgün

18° AÇIK

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.07.2016 15:25

Reuters’tan Suriyeli çocuklar dosyası

Reuters’tan Suriyeli çocuklar dosyası

Türkiye’deki Suriyeli çocukların çoğu, çok düşük ücretler karşılığında, çok uzun süre kayıt dışı çalıştırılıyor, eğitim alabilenlerin oranı ise yalnızca yüzde 15.

Konfeksiyon ya da ayakkabı atölyesinde çalışan 13 Suriyeli çocukla konuşan Reuters, çocukların haftada altı gün, günde 15 saat çalıştığını ortaya koydu. Oysaki Türkiye’de 17 yaş altındaki çocukların haftada 40 saatten fazla çalışmasına izin verilmiyor.

reuters-tan-suriyeli-cocuklar-dosyasi-165418-1.
Fotoğraflar: Reuters

‘Suriyeli çocuklar sadece para için çalışıyor’

Suriyeli çocukların aldığı ücretse asgari ücretin epey altında. Çocuklara haftalık yaklaşık 150 lira ödediğini belirten bir işletme sahibi, “Geçmişte Türk çocuklar burada çalışırdı ama artık sadece Suriyeliler var. Türk çocuklar bu işleri çıraklık olarak yaparlardı ama Suriyeli çocuklar yalnızca para için yapıyorlar” diye konuştu.

Türkiye’nin hemen her yerinde Suriyeli çocuklar benzer koşullarda çalışırken, çocukların imkansızlıktan okula gidemedikleri kaydedildi. Türkiye’deki Suriyeli çocukların sadece yüzde 15’i eğitim görebiliyor.

‘Başka şansımız yok’

O çocuklardan biri olan 10 yaşındaki Muna’nın babası Mahmud Awwal da durumdan rahatsız olduğunu belirterek, “İyi günler geçirmediğimizi biliyoruz, fakat başka şansımız yok, öyle ya da böyle şartlara alışmaları gerekiyor” dedi.

reuters-tan-suriyeli-cocuklar-dosyasi-165419-1.

‘Bazen ödeme yapılmıyor’

Bir diğer Suriyeli çocuk Juma, ayakkabıları temizleyip kutulara yerleştirdiği için haftada yaklaşık 200 lira kazandığını söyledi: “Sabaha kadar çalıştığımız zamanlarda patron gelip bize şaka yapıyor ya da sandviç veriyor. Diğer zamanlarda da eğer elimizde hemen yetişmesi gereken bir sipariş varsa bize bağırıyor.”

13 yaşındaki Muhammed ise, haftalık 180 liraya kayıt dışı çalıştığını ve bazen patronunun ödeme yapmadığını söyledi.

Çalışan Suriyeli çocuklar, ailelerine yardım ederek ev geçimine destek olmaya çalışıyor.

reuters-tan-suriyeli-cocuklar-dosyasi-165420-1.

Türkiye’de 18 yaş altı üç milyon Suriyeli çocuk var

Dünyada en çok mülteciye evsahipliği yapan Türkiye’de; yarısından fazlası 18 yaşından küçük olan yaklaşık üç milyon Suriyeli bulunuyor.

Hükümetin mültecilere ayırdığı bütçe ise yaklaşık 35 milyon lira.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız