birgün

12° AÇIK

EKONOMİ 01.04.2021 09:50

Reuters: Türk firmalar, Suudi Arabistan'ın boykotunu delmek için "Made in Turkey" etiketlerini kaldırıyor

Reuters: Türk firmalar, Suudi Arabistan'ın boykotunu delmek için "Made in Turkey" etiketlerini kaldırıyor

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Bazı Türk ihracatçılar, Suudi Arabistan tarafından Türk ürünlerine yönelik aylardır uygulanan gayrı-resmi ambargoyu atlatmak için gıda, tekstil ürünleri ve diğer malların giriş rotalarını değiştiriyor.

Reuters'e konuşan bir diplomat, komşu ülkelerdeki üretimin, ihracatçıların gümrük belgeleri alması ve ürünlerden "Made in Turkey" etiketinin kaldırılmasına imkan sağladığını, malların Suudi Arabistan'a böyle giriş yapabildiğini belirtti.

Suudi Arabistan'a inşaat malzemesi getiren ve isminin açıklanmasını istemeyen bir ithalatçı, Reuters'e yaptığı değerlendirmede, "Aracıların Türk mallarını başka limanlara yönlendirmesi ve ürünlerin Çin ve Avrupa'dan geliyormuş gibi evraklarda sahtecilik yapılması suretiyle bir kara pazar ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Ticaret verileri, Umman ve Lübnan'a gelen Türk giysi, tekstil, kimya ve mücevher ürünlerinin miktarında yüzde 200 ile 400 arası sıradışı paralel artışlar söz konusu olduğunu gösteriyor.

Riyad, Türkiye'ye karşı bir boykotu resmi olarak açıklamasa da, geçen yıl üst düzey Suudi işadamları bunu desteklediklerini belirtmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol