birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 28.03.2020 11:12

Rexx ve Atlas Sineması kapandı

Rexx ve Atlas Sineması kapandı

IŞIL ÇALIŞKAN

Koronavirüs salgını sebebiyle gösterimlerine ara veren İstanbul Kadıköy’deki Rexx Sineması ve Beyoğlu’ndaki Atlas Sineması mevcut koşullardan dolayı tamamen kapatma kararı aldı.

59 YILLIK SİNEMAYDI

Reks adıyla 1961 yılında açılan, 1996 yılındaki tadilattan sonra Rexx ismiyle hizmetini sürdüren Kadıköy’ün köklü sineması bu ay itibariyle gösterim faaliyetlerine ‘tamamen’ son verdi. Sinemanın tahliye edilmesi binlerce sinemasever tarafından tepki gördü. Sinemaseverler, bu kararın tekrar değerlendirilmesini talep ediyor.

Bundan iki yıl önce de kira bedelinin çok yüksek olmasından dolayı sinemanın kapanması gündeme gelmiş, ancak filmler izleyicilerle buluşmaya devam etmişti.

BAKANLIK ÇARE BIRAKMADI

İstiklal Caddesi’nin en eski bağımsız sinema salonlarından biri olan Atlas Sineması da mevcut koşullarla baş edemediği için kapatma kararı aldığını açıkladı. Sinemanın iki ortağından biri olan İrfan Atasoy’un aynı adı taşıyan oğlu İrfan Atasoy, “Çok üzgünüm. Kültür Bakanlığı tarafından kapanmaya mecbur bırakıldık. Kazanç sıkıntısı veya kira derdimizden değil. Kültür Bakanlığı sinema müzesi yapmak istiyordu. Direnecek bir şey de bırakmadılar bize. Razı olmak zorunda kaldık” diye konuştu.

Atlas Pasajı’nda bulunan Atlas Sineması, İstanbul Film Festivali’nin en eski ve en vazgeçilmez salonlarından biriydi.

DERTLERİMİZ SU YÜZÜNE ÇIKTI

Sinema yazarı Uğur Vardan karara ilişkin, “Korona gibi yeterince büyük bir dert varken Rexx’le ilgili haber bizi, bu zor günlerde klasik ‘kültürel dertlerimiz’le de buluşturdu. Şu aşamada teselli kaynağı problemin mali nedenlerden kaynaklandığı ve en azından ortada Emek Sineması gibi geri dönülmez bir tarumarın şimdilik olmadığı. Umarım mali sorunlar çözülür ve Rexx, hayatın tekrar normal akışına döndüğü günlerde sevenleriyle ve de kentin hafızasıyla, gündelik ritmiyle yeniden buluşur” açıklamasında bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız