birgün

24° AÇIK

Reza Zarrab kefaletle serbest bırakılmış

ABD’de kara para aklama suçundan tutuklanan İran kökenli Reza Zarrab’ın 2018 yılında mahkemeye kefalet karşılığında şartlı olarak serbest bırakıldığı öğrenildi.

GÜNCEL 03.11.2021 14:38
Reza Zarrab kefaletle serbest bırakılmış
Abone Ol google-news

Türkiye’de bir dönem AKP iktidarının gözde iş insanlarından olan, devlet yetkilileriyle yakın ilişkiler kuran ve daha sonra ABD’de kara para aklama suçundan tutuklanan İran kökenli Reza Zarrab’ın 2018 yılında mahkemeye kefalet karşılığında tutuksuz yargılanmak için başvurduğu, hakimin de başvuruyu kabul ettiği ortaya çıktı.

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, New York Güney Bölgesi Hakimi Richard Berman’ın elektronik sistemde yayınladığı belgelere göre, 22 Ocak 2018, 17 Temmuz 2018 ve 5 Mayıs 2020’de gizlilik kaydıyla yayınlanan belgelere göre başvurusu kabul edilen Zarrab şartlı olarak kefaletle serbest bırakılmış.

Hakim Berman son yazılı emrinde şimdiye kadar Zarrab'ın kefaletiyle ilgili belgelerdeki gizlilik kararını kaldırdığını da açıkladı. Mahkeme dosyasındaki kayıtlara göre, Sarraf, kefaletle serbest bırakılması için 100 bin dolar karşılığında sağladığı 5 milyon dolarlık teminat mektubunu mahkemeye sunmuş.

Mahkeme kefaletle serbest bırakılması için bazı sınırlamalar getirmiş. Buna göre, soruşturma görevlileri ve FBI, dilediği zaman önceden haber vermeksizin ya da izin almadan Zarrab'ın konut olarak belirttiği ikametgahında arama yapabilecek. Zarrab sadece savcılığın kendisine sağladığı cep telefonuyla görüşme yapacak. Savcılığın sağladığı bilgisayarı kullanabilecek. Zarrab, sadece Florida ve New York’un belirlenen bölgelerinde izinsiz seyahat edebilecek. Eğer farklı yerlere seyahat etmesi gerekirse savcılıktan izin alacak.

reza-zarrab-kefaletle-serbest-birakilmis-939587-1.reza-zarrab-kefaletle-serbest-birakilmis-939588-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol