birgün

4° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 01.09.2017 23:55

Rights advocates create a human chain in Turkey's İstanbul to mark Peace Day

Rights advocates create a human chain in Turkey's İstanbul to mark Peace Day

With the call of Turkey’s Human Rights Association (İHD), rights defenders gathered in İstanbul’s central İstiklal Street on Friday to mark the September 1 Peace Day.

Creating a human chain along the long İstiklal Street under police blockade, the participants of the demonstration carried placard with messages for peace written in Turkish, Kurdish, Armenian, Greek, and in other languages and chanted slogans demanding an ‘end to wars’.

As BirGün reporter Zeynep Kuray reported, the press statement of the group was read by Gülseren Yoleri, the head of the İstanbul branch of İHD.

In the statement, Yoleri started out with a reference to the ‘right to peace as a right considered sacred by the UN’ and said ‘a pluralistic democracy must be embraced’ in Turkey in order for peace to be attained.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/ihd-insan-zinciri-olusturdu-177522.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol