birgün

20° PARÇALI BULUTLU

Riskler artıyor

Uluslararası kuruluşlara göre enflasyon ve döviz kurundaki artış devam edecek. 2022 enflasyonunun ortalama yüzde 52 olacağı tahmin edilirken dolar kurunun da yılsonunda 20 liraya ulaşacağı öngörülüyor.

EKONOMİ 19.01.2022 07:51
Riskler artıyor
Abone Ol google-news

EKONOMİ SERVİSİ

Ülkedeki ekonomik kriz yüksek enflasyonla birlikte daha da derinleşirken uluslararası kuruluşlar da enflasyonun daha da tehlikeli boyutlara ulaşacağını söylüyor.

Bank of America (BofA), Türk Lirası’ndaki değer kaybının kredi genişlemesine bağlı olacağını belirtirken kur korumalı TL mevduatın mali olarak sürdürülebilir olmadığını vurguladı.

Bank of America, yayımladığı araştırma raporunda Türkiye’de enflasyonun 2022 yılında ortalama yüzde 52,6 olacağını, yılsonunda ise yüzde 40 seviyesinde gerçekleşeceğini belirtiyor.


Enflasyonu düşürmek için girdi fiyatlarını düşürecek mali önlemlerin ve KDV indirimlerinin gelebileceğini belirten BofA, bu tarz önlemlerin kura bağlı olan fiyatlar üzerinde sınırlı bir etkisi olacağını ve mali bir yük yaratacağını vurguladı.

Artan kur ve enflasyondan dolayı reel sektörün finansman ihtiyacının önemli derecede arttığına değinen banka, politika faizindeki düşüşe rağmen bankalardaki faiz oranlarının arttığına dikkat çekti.

YILSONU DOLAR TAHMİNİ 20 LİRA

Standard Chartered Bank ise yayımladığı bir araştırma raporunda heterodoks para politikasının yüzde 36’lık yüksek enflasyon ile birleşince Türk Lirası için yapısal kırılma yarattığını ve 2022 yılsonu dolar/TL tahminlerini 12 seviyesinden 20’ye çıkardıklarını söyledi.

Yeni duyurulan kur korumalı Türk Lirası mevduatının beklenenin aksine dolarizasyonu düşürmediğini belirten Standard Chartered, yeni enstrümanın kamu maliyesi üzerinde risk oluşturduğunu dile getirdi.

2023’teki seçimler öncesinde ortodoks politikalara dönüş olmayacağını ve para politikasının genişlemeci kalacağını düşünen banka, sürpriz bir erken seçim ihtimalinin 2022’de Türk Lirası için diğer negatif faktörlerden biri olacağını söyledi.

Standard Chartered 2022 sonu için dolar/TL tahminini 12 seviyesinden 20’ye çıkarırken 2023 sonunda dolar kurunun 28 seviyesine ulaşmasını bekliyor.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ise önceki gün yaptığı analizde Türkiye’de artan enflasyon ve izlenen heterodoks politikaların makroekonomik ve finansal riskleri artırdığını belirtti.

ERDOĞAN TERSİNİ İDDİA EDİYOR

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Arnavutluk dönüşü yaptığı açıklamalarda kur, enflasyon ve faizde düşüşün kademeli şekilde gerçekleşeceğini iddia etti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan şu açıklamalarda bulundu: “Kur korumalı mevduata vatandaşlarımızın teveccühü bizleri memnun ediyor. Döviz kurlarındaki oynaklığın azalmasından ve istikrarın devamından gayet memnunuz. Diğer taraftan biliyorsunuz benim bir iddiam var; ‘faiz sebep, enflasyon neticedir’. Nitekim de neticesi, kendini gösteriyor. Enflasyon düşüşe girmiştir, girecektir. Bu bir defa kesin. 20 Aralık burada bir dönüm noktası oldu. Enflasyonun gerilemesini beklemek, milletimin hakkıdır, bizim de hedefimizdir ve bunu zaten başaracağız. Ama faizde de artık düşüşler başladı. Bir ara biliyorsunuz 12’ye falan geldi, hatta daha aşağıya da geldi. Sonra tekrar bir çıkış yaşandı. Fakat bunu da aşağıya çekeceğiz. Bu da ekonomideki şartlara göre şekillenecek. Çünkü bu öyle bir durum ki hep söylediğim gibi, dere yatağında akar. Burada da aynen bu durumu yakalayacağız. Yavaş yavaş, kademeli bir şekilde, aceleci olmadan kur da düşecek, faiz de aynı şekilde düşecek ve 2022 bizim en parlak yılımız olacak inşallah. 2023’e de zaten böyle gireceğiz. Bu enflasyonun da düşüşünü getirir, enflasyon düşecek." Ekonomi Servisi

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol