birgün

12° KAPALI

DÜNYA 16.11.2017 08:59

'Rıza Sarraf hâlâ federal bir tutuklu'

'Rıza Sarraf hâlâ federal bir tutuklu'

Washington, Türk hükümetinin ABD’de yargılanan İran asıllı Türk vatandaşı Rıza Sarraf’ın durumu hakkında Amerikan makamlarından yazılı nota ile bilgi talebi konusunda bir açıklama yaptı.

Amerika’nın Sesi’nin bu konudaki sorusu üzerine yapılan açıklamada ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, diplomatik yazışmaların içeriğini açıklayamayacaklarını, ancak herhangi bir suçlama ya da devam eden soruşturmalarla ilgili her türlü sorunun Amerikan Adalet Bakanlığı’na iletilmesi gerektiğini belirtti.

Türk Dışişleri’nin ABD’ye Rıza Sarraf’ın durumuyla ilgili verdiği nota sonrasında New York Güney Bölgesi Başsavcılığı da Amerika’nın Sesi’ne kısa bir açıklama yaptı. Amerika’nın Sesi’nin Sarraf hakkında çıkan son iddialarla ilgili sorusunu değerlendiren yetkililer, ”Rıza Sarraf halen federal bir tutukludur. Bu aşamada daha ayrıntılı bir bilgi vermeyeceğiz” dedi.

Son ara duruşma bugün

27 Kasım’da davanın asıldan görüleceği duruşmalar öncesi usul ile ilgili son ara duruşma Perşembe yerel saatle 11’de yapılacak. Duruşmaya tutuklu sanıklar Rıza Sarraf ve Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın katılması bekleniyor.

‘27 Kasım’da sadece Atilla yargılanacak gibi görünüyor’

Atilla’nın avukatları mahkemeye tanıklarla ilgili yaptıkları son başvuruda, bir kez daha 27 Kasım’da başlayacak duruşmalara katılacak tek sanığın aslında kendi müvekkilleri Atilla olduğunu savundu.

Atilla’nın savunma ekibi, Sarraf’ın avukatlarının mahkemeye tanıklarını belirlenen resmi süre içerisinde göstermediğini belirterek, Sarraf’ın savcılıkla anlaşma yoluna gideceği yorumunu yaptı. Atilla’nın avukatları ayrıca Sarraf’ın avukatlarının 12 Eylül tarihinden bugüne kadar, davayla ilgili hiç bir resmi başvuruda bulunmadığını da belirtti.

Gizlilik kararı kalkmadı

Hakim Richard Berman, Atilla’nın avukatlarının tanıklara göstermek istediği 3 bin 500 delille ilgili alınan gizlilik kararının tamamen kaldırılması talebini kabul etmedi. Hakim Berman kararında, savcılık tarafından elde edilen delillerin kimlere ne şartlar altında gösterilebileceğini ayrıntılarıyla belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız