birgün

20° AÇIK

Rıza Sarraf'ın gardiyanı rüşvet aldığını kabul etti

DÜNYA 28.08.2018 07:54
Rıza Sarraf'ın gardiyanı rüşvet aldığını kabul etti
Abone Ol google-news

ABD'de İran yaptırımlarını delmekten tutuklu bulunan, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının kilit isimlerinden iş adamı Rıza Sarraf'ın rüşvet verdiğini iddia ettiği gardiyan Victor Casado'nun, daha önce "rüşvet almadığı" şeklindeki ifadesini değiştirerek, Sarraf'tan rüşvet aldığını itiraf ettiği bildirildi.

New York Güney Bölgesi Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, gardiyan Casado'nun hakim karşısında hakkında yapılan suçlamaları kabul ettiği belirtildi.

Casado, daha önceki ifadesini değiştirerek, Sarraf'tan farklı kerelerde toplam 50 bin dolar civarında rüşvet aldığını ve Sarraf için Metropolitan Hapishanesine (MCC) alkol, cep telefonu ve bazı vitaminler dahil birçok maddeyi soktuğunu itiraf etti.

Sarraf, geçen yıl duruşmalar sırasında tutuklu bulunduğu cezaevindeki bir gardiyana, cep telefonu ve alkol karşılığında Türk avukatı vasıtasıyla, yaklaşık 45 bin dolar rüşvet verdiğini iddia etmişti.

İran'a yönelik yaptırımları delme, banka dolandırıcılığı ve kara para aklamak gibi suçlar atfedilen Sarraf, Mart 2016'da ABD'de tutuklanmıştı.

Casado, rüşveti Sarraf'ın bir kadın avukatı aracılığıyla aldığını itiraf etti. Şimdi, Sarraf'ın Türk kadın avukatı hakkında yeni bir iddianame hazırlanıp yakalama emri çıkartılacak.

Sarraf’ın eski gardiyan Casasado’ya rüşvetin Türk avukatlar
ından biri için çalışan bir sürücü aracılığıyla beş bin dolar nakit olarak ödendiği kaydedildi. Casado’nun o dönemde Sarraf’tan ez az 50 bin dolar rüşvet aldığı belirtildi. Suçunu kabul ederek itirafçı olan Casado için savcılık anlaşmaya göre 26 bin dolar para cezası ve 36 ay ile 46 ay hapis cezası isteyecek. Casado’nun karar duruşması 11 Ocak 2019’da yapılacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol