birgün

16° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.08.2019 14:14

Rize İl Özel İdaresi rüşveti ihale sözleşmesine koydu

Rize İl Özel İdaresi rüşveti ihale sözleşmesine koydu

Palovit Şelalesi ile Palovit Yaylası arasındaki bağlantıyı sağlayan yol düzenlenmesine ve betonlanmaya ilişkin ihalede skandal niteliğinde bir madde yer aldı. İhaleye konulan maddeyle, idari personelin inşaat süresi boyunca yurtiçi veya yurtdışı seyahatlerinin masrafları garanti altına alındı.

Avukat İbrahim Demirci, “Kendilerinin yapacakları gezinin parasını bile Fırtına’yı, doğayı peşkeş çekip, ödetiyorlar. Hazindağ’a mevcut bir yol var, keza Amlakit’in de. Neden yaylalara ikinci yollar yaptıkları anlaşılıyor” dedi.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Rize İl Özel İdaresi tarafından 15 Mart 2018 tarihinde “Rize İli Çamlıhemşin İlçesi Palovit Şelalesi - Amlakit - Palovit Yoluna Ait Yol Düzenleme ve İyileştirme Islahı Projesi” ihalesi yapıldı. Bölge sakinlerinin tepkisine neden olan ihalenin idari şartnamesindeki “Teknik Gezi Seyahatleri” başlıklı maddede “İnşaat süresi boyunca kullanılacak her türlü malzemenin fabrika test ve kontrollerinin yaptırılması, inşaat sektöründeki teknolojik gelişmelerin sergilendiği fuarların gezilmesi ve ihale konusu işe benzer yol yapım uygulamalarının yerinde incelenebilmesi amacıyla en çok 7 (Yedi) idare personeli, idarece belirlenecek herhangi bir şehre en çok 7 (Yedi) gün süreyle yurtiçi seyahatine ya da idarece belirlenecek olan herhangi bir Avrupa ülkesine yurtdışı seyahatine gönderilecektir. Yurtiçi ya da yurtdışı seyahatleriyle ilgili tüm masraflar (her türlü ulaşım, konaklama, fuar katılım ücretleri vb.) Yüklenici tarafından karşılanacak olup sözleşme bedelinin yurtiçi ya da yurtdışı seyahatine ilişkin giderleri de karşıladığı kabul edilir” denildi.

Maddede ayrıca idarenin talebine rağmen belirtilen gezi ve seyahatlerin yüklenici tarafından planlanmaması ve yaptırılmaması durumunda idarenin, görevli personelini resen bu teknik gezi seyahatlerine göndereceği ifade edildi. Madde şöyle devam etti: “Seyahat masrafları bir tutanak mukabilinde yüklenicinin takip eden hakedişinden bir defada kesilir. Bu kesintiden dolayı yüklenici, herhangi bir hak talebinde bulunamaz.”

İhalenin sonuç ilanı ise geçen haziran ayında yayımlandı. İhalenin bedeli 5 milyon 436 bin 790 lira. 27 Nisan 2018’de başlayan ihale 18 Ekim 2019 tarihinde sona erecek. Yol Palovit Şelalesi ile Palovit Yaylası arasındaki bağlantıyı sağlıyor. İhale kapsamında 16.7 km yol genişleme, sanat yapıları ve 2 adet köprü yapımı var. Ayrıca ihale idari şartnamesinde yolun betonlanacağı da belirtildi.

"HER TÜRLÜ RANTI YEMEYE ÇALIŞIYORLAR"

Bölge sakini avukat İbrahim Demirci “Palovit Vadisi, Fırtına Havzası’nın en el değmemiş vadilerinden biriydi. Arıcılığıyla meşhurdur. Özel bir florası vardır. Önce bir turizm şirketi, bu vadiye macera parkı adı altında, betondan camdan koca bir restoran kafe binası inşa etti. Sonrasında Amlakit ve Hazindağ yayla yolları.. Şimdi de bu yollar betonla kaplanıyor. Rize Özel İdareciler de, bunun her türlü rantını yemeye çalışıyorlar” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol