birgün

26° AÇIK

SAĞLIK 09.07.2021 13:41

Robert Koch Enstitüsü: FFP2 maskeleri daha iyi koruma sağlamıyor

Alman Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Prof. Lothar Wieler, Almanya Sağlık Bakanlığına yazdığı maskelere ilişkin bilgilendirme yazısında, "FFP2 maskeleri cerrahi maskelerden daha iyi koruma sağlamıyor" ifadelerini kullandı.

Robert Koch Enstitüsü: FFP2 maskeleri daha iyi koruma sağlamıyor

Koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında cerrahi maske ile FFP2 maske arasındaki koruma farkına ilişkin sorulara, Almanya'da salgın hastalıklarla yetkili kurum olan Robert Koch Enstitüsü'nden (RKI) açıklama geldi.

RKI Başkanı Prof. Lothar Wieler, Almanya Sağlık Bakanlığına yazdığı maskelere ilişkin bilgilendirme yazısında 6 ay boyunca maskelere ilişkin yaptıkları çalışmalarda FFP2 maskelerinin kapalı mekanlarda ve toplu taşıma araçlarında yanlış kullanımı nedeniyle Covid-19'a karşı daha iyi bir koruma sağlamadığını belirterek, "FFP2 maskeleri cerrahi maskelerden daha iyi koruma sağlamıyor" ifadelerini kullandı.

Ayrıca FFP2 maske kullanıcılarının rahat nefes almak için maskelerini aralaması halinde maskelerin koruyucu etkisinin kalmadığını belirten Wieler, FFP2 maskelerinin yaşlılarda nefes darlığına neden olduğunun tespit edildiğine de dikkat çekti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol