birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 27.12.2019 23:03

Roboski Katliamı 8’inci yılında anılacak

Roboski Katliamı 8’inci yılında anılacak

HABER MERKEZİ

Şırnak Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu yaşamını yitirmesinin bugün yıldönümü.

19’u çocuk 34 kişinin hayatını kaybettiği Roboski Katliamı’nın 8’inci yılında Roboski İçin Adalet Girişimi bugün İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nin önünde basın açıklaması gerçekleştirecek.

Katliamın yıldönümüne ilişkin açıklama yapan Roboski İçin Adalet Girişimi tarafından şunlar dendi:

“Roboski, kendi rızalarına rağmen çizilmiş sınırlar yüzünden ekmeğini katır sırtında kazanmaya mahkûm edilmiş insanlara, yaşama şansı bile tanımayan bir vicdansızlığın sembolüdür.”

Katliama ilişkin başlatılan soruşturmada 2013’te Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘taksirle ölme sebebiyet vermek’ten dolayı ‘görevsizlik’ kararı vermişti. Avukatların karara itirazı reddedilmişti. 2014’te Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) taşınan dosya başvurudaki eksikliklerin giderilmemesi nedeniyle reddedilmişti. tespit edildi, tamamlanması istendi. Ancak başvuru, ‘eksikliğin süresinde giderilmemesi’ nedeniyle, 24 Şubat 2015 tarihli kararla reddedilmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol