birgün

9° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 18.10.2020 18:42

Rock müziğin efsane davulcusu Sefa Ulaştır yaşamını yitirdi

Türk rock müziğin en büyük grup ve solistleri ile çalışmış efsane davulcu Sefa Ulaştır yaşamını yitirdi.

Rock müziğin efsane davulcusu Sefa Ulaştır yaşamını yitirdi

Türk rock müziğin en büyük grup ve solistleri ile çalışmış efsane davulcu Sefa Ulaştır yaşamını yitirdi.

Haberi Twitter’dan duyuran Ulaştır’ın grubu Kurtalan Ekspres, “Bagetlerin efendisi yaşam denilen uykudan uyandı. Mekânın cennet olsun büyük yürekli yol arkadaşımız. Can dostumuz. Seni çok özleyeceğiz” notunu düştü.

Ulaştır'ın ölüm haberi ardından Flört grubunun solisti Ozan Kotra da şu mesajı paylaştı:

SEFA ULAŞTIR KİMDİR?

İlk olarak 12 yaşında Beyblonlar adında grupla çalıştı. Kendisi uzun yıllar Cem Karaca ve Erkin Koray`la da çalışmıştır. Şubat 1975'te Cem Karaca'nın en önemli eserlerinden biri olan "Tamirci Çırağı", "Mutlaka Yavrum/Kavga" 45'liğinde yer aldı.

Cem Karaca'nın, tamamı yeni şarkılardan oluşan ilk uzunçaları "Yoksulluk Kader Olamaz" albümünde, yine Sefa Ulaştır vardı. Bu albümde Karaca besteleri dışında, ünlü şairlerin şiirleri de bulunmaktaydı. Cem Karaca ve Dervişan, 1978'in başında 1 Mayıs plağından sonra yollarını ayırdılar.

1975 yılında da Barış Manço&Kurtalan Ekspres’in Tarsus konserinde çalmıştır. Daha sonra Cem Karaca&Dervişan’da çaldı. Dervişan’ın kurucularından olan Sefa Ulaştır, Cem Karaca öldükten çok sonra Dervişan’ın yeni jenerasyonunda davul çaldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol