birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

Romanlar sistematik baskıya maruz bırakılıyor

YAŞAM 07.08.2022 07:49
Romanlar sistematik baskıya maruz bırakılıyor
Abone Ol google-news

Asena TUNCA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) desteğiyle 4-7 Ağustos’ta Yenikapı’da gerçekleştirilen Roman Kültür Günleri etkinliğinin AKP’li belediyeler tarafından engellenmeye çalışıldığı öne sürüldü.

İddiaya göre etkinliğe çağrı niteliğinde asılan pankartlar Zeytinburnu, Çatalca ve Üsküdar belediyeleri tarafından söküldü. Önceki gün gerçekleştirilen etkinlikte söz alan Marmara Bölgesi Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Sinan Karaca Öztürk, AKP’li belediyelere tepki gösterdi. Öztürk, sayısız engellemelere rağmen yaklaşık 6 bin kişinin etkinlik alanını doldurduğuna ifade etti.

AKP’li belediyelerin baskısını BirGün’e değerlendiren Öztürk, Romanların sistematik bir yoksullaştırma ve baskıya maruz bırakıldıklarını ifade etti.

Öztürk, sözlerini şöyle sürdürdü: “AKP, Romanların fakirliklerini kullanarak onlara bu etkinliğe gelmemeleri için baskı yaptı. Derin bir yoksulluğun ortasındayız. Söz konusu belediyeler İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na duydukları düşmanlık nedeniyle bu baskıyı gerçekleştirdi ancak yapılan etkinlik hiçbir siyasi partiyle ilişkilendirilmemeli. Romanların böyle etkinliklere ihtiyacı var.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun