birgün

15° AÇIK

RTÜK Başkanı Şahin’den TV yöneticilerine: Kalabalıklar yerine boş caddeleri kullanın

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in televizyonları, kalabalık görüntüler yerine boş cadde ve sokakları kullanmaları konusunda uyardığı ortaya çıktı. RTÜK Üst Kurul Üyesi İlhan Taşcı, “Hukuka aykırı her türlü rica ve talimatın hukuki sonucu olacağını Şahin’e hatırlatmak isterim” dedi. RTÜK Başkanı Şahin ise "Yapıcı bir hatırlatma"da bulunduğunu savundu.

GÜNCEL 02.05.2021 15:03
RTÜK Başkanı Şahin’den TV yöneticilerine: Kalabalıklar yerine boş caddeleri kullanın
Abone Ol google-news

BirGün ANKARA

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, televizyon kanallarının yöneticilerine özel hattan talimat gönderdi. Talimatta, televizyonların insan kalabalığı görüntüleri yerine, “Boş cadde ve sokak görüntülerini” kullanması talep edildi.

Televizyon kanalı yöneticilerine gönderilen yazıda, şunlar kaydedildi:

“Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığı tespit edilmiştir. Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir. Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8’nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde, ‘…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur’ hükmü yer almaktadır.

Bu sebeple tam kapanma döneminde yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir.”

EDİTORYAL ÖZGÜRLÜĞE AYKIRI

RTÜK Üst Kurul Üyesi İlhan Taşcı, RTÜK Başkanı’nın TV yöneticilerine rica görüntüsüyle talimat veremeyeceğini söyledi. Taşçı, hukuka aykırı olduğunu savunduğu talimatın hukuki sonuçlar doğuracağının altını çizerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hele hele bu talimat bir gerçeğin ekrana yansıtılmasının örneğin, lebalep parti kongreleri, tıklım tıklım dolu stadyum görüntülerinin önüne geçecek, sansür niteliğindeyse bu anayasaya göre de suçtur. TV yöneticileri, RTÜK Yasası uyarınca yalnızca yayın sırasında kullanılan görüntünün arşiv ya da canlandırma olduğunu belirtmekle sorumludur. Bunun dışındaki her türlü görüntüyü kendi editoryal bakış açısıyla verme özgürlüğüne sahiptirler. Bu özgürlüklerini engelleyici her türlü girişim hukuka, ifade özgürlüğüne, gerçeğin halkla paylaşılması, toplumun bilgilendirilmesi ilkesine aykırıdır.”

ŞAHİN’DEN AÇIKLAMA: YAPICI HATIRLATMA

Konunun kamuoyu gündemine gelmesi ardından RTÜK Başkanı Şahin, Twitter hesabından açıklamada bulundu. Şahin, “yapıcı bir hatırlatma” yaptığını savundu.

Şahin’in açıklamaları şöyle:

Görevimiz gereği çok açık ve sade bir dille yaptığımız yapıcı hatırlatmayı çarpık zihniyetle manipüle etmek tam da sahibine yakıştı. Sokaklar ve gündem boş olunca malum art niyetli zihniyet de mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladı. Çok yazık.

Hatırlatmamızın amacı, sağlığımız için milletçe büyük emek verdiğimiz tam kapanma dönemini hakkıyla sonlandırmaya katkıda bulunmaktır. Tüm yıldırma çabalarına rağmen işimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol