RTÜK üyesi İlhan Taşcı, Beyaz TV’de yayınlanan “Derin Futbol” programı ile ilgili RTÜK Başkanlığı’na başvurdu. Programda küfredildiğini belirten Taşcı, üst kurul uzmanları tarafından “derhal” değerlendirme raporu düzenlenmesini ve raporun ilk üst kurul toplantı gündemine hazırlanmasını talep etti. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, program hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

RTÜK, Derin Futbol hakkında inceleme başlattı

Radyo Televizyon Üst Kurulu, Rasim Ozan Kütahyalı ve Ahmet Çakar gibi isimlerin yorumcu olduğu Beyaz TV'de yayınlanan Derin Futbol programını küfürlü ifadelerden dolayı incelemeye aldı.

RTÜK CHP kontenjanından seçilen üyesi İlhan Taşcı, Beyaz TV’de yayınlanan “Derin Futbol” programı ile ilgili RTÜK Başkanlığı’na başvuru yaptı.

ANKA'nın aktardığına göre Rasim Ozan Kütahyalı’nın yayında küfrettiğini belirten Taşcı, RTÜK Başkanlığı’nda yayın ile “derhal” hazırlanacak değerlendirme raporunun üst kurul toplantı gündemine alınmasını talep etti.

Taşcı dilekçesinde, “Beyaz TV logolu medya hizmet sağlayıcı kuruluşta 27.12.2022 tarihinde saat 01:07’de yayınlanan “Derin Futbol” isimli programda Rasim Ozan Kütahyalı, Ahmet Çakar’ın yanına gelerek Japonca “Sukiyo” şarkısını söylemesini istemiş ve stüdyodaki konuklarla beraber ‘Sukiyo, sukiyo’ diye tempo tutulurken, Rasim Ozan Kütahyalı’nın ‘Sukiyo’ kelimesinindeki ‘u’ harfini açıkça ‘i’ olarak telaffuz ettiği, stüdyodaki katılımcıların da kahkahalarla güldüğü görülmektedir" ifadelerine yer verdi.

"KİRLİ DİLİ KULLANMAKTA ISRARCI"

Taşcı, sözlerine "Aynı şahsın daha önce de argo, küfür hatta ve hatta Boşnak yurttaşları hedef alan bu kirli dili kullanmakta ısrar ettiği yayınlardan da anlaşılmaktadır. RTÜK’ün canlı yayındaki böylesi bir çirkinliği görmezden gelmesi düşünülemez" diyerek devam etti.

RTÜK üyesi Taşcı şöyle devam etti:

"Üst Kurulun gereğini yapmaması söz konusu şahsın aynı alışkanlığı sürdürmesi sonucunu yaratacaktır. Söz konusu medya hizmet sağlayıcı kuruluşun bu yayını; 6112 sayılı Kanunun 8. Maddesi 1. Fıkrası (f) bendinde yer alan ‘Toplumun millî ve manevî değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olamaz’ ve (m) bendinde yer alan ‘Türkçenin, özellikleri ve kuralları bozulmadan doğru, güzel ve anlaşılır şekilde kullanılmasını sağlamak zorundadır; dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımına yer verilemez’ hükümlerine açıkça aykırılık oluşturmaktadır. Yukarıda belirttiğim Kanun maddeleri uyarınca söz konusu yayın için derhal değerlendirme raporu düzenlenerek ilk Üst Kurul toplantı gündemine alınması hususunda gereğini arz ederim.”

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Twitter'dan yaptığı açıklamada program hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.