RTÜK, Halk TV’ye Selahattin Demirtaş’ın öykü kitabı Dad’ın tanıtılmasını gerekçe göstererek ‘suçluyu övmekten’ yüzde 5 para, 5 kez de program durdurma cezası verdi. Show TV’ye ise bir dizideki kadına şiddetten yüzde 5 para, 5 kez de program durdurma cezası verdi.

RTÜK, Halk TV, TELE1, Show TV, HaberTürk ve FOX TV'ye ceza yağdırdı

İktidarın sansür aygıtı haline gelen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Halk TV, TELE1, Show TV, HaberTürk ve FOX TV'ye ceza yağdırdı. RTÜK üyesi İlhan Taşcı, RTÜK yönetimi tarafından alınan kararları sosyal medya hesabından duyurdu.

Taşcı, Halk TV’de Serhan Asker’in programında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Dad isimli kitabının gösterilmesinin ardından kanala ‘suçluyu övmekten’ yüzde 5 para, 5 kez de program durdurma cezası verdiğini açıkladı.

Taşcı, paylaşımında, Show TV’ye bir dizideki kadına şiddetten yüzde 5 para, 5 kez de program durdurma cezası verildiğini duyurdu.

Taşcı’nın paylaşımının tamamı şöyle:

RTÜK, Selahattin Demirtaş’ın öykü kitabı Dad’ın tanıtıldığı Halk TV’ye suçluyu övmekten yüzde 5 para 5 kez de program durdurma cezası verdi.” Bazı kitaplar vardır ki bombadan daha tesirli” olmaya devam ediyor! Kitaptan korkanlar ülkesi. Terör örgütüne üyelik ne oldu?

RTÜK, sorumluların deprem sonrası istifa etmemesini eleştiren Ali Sunal’ın sunucusu olduğu Güldür Güldür’e ceza veremeyince programın yayıncısı Show TV’ye bir dizideki kadına şiddetten yüzde 5 para 5 kez de program durdurma cezası verdi. Oysa TRT’de kadına şiddetin alası var.

Halk TV’ye Kayda Geçsin programında Turhan Çömez’in İskenderun’da jeneratör çalışmadığı için solunum cihazına bağlı insanların öldüğünü açıklamasının tarafsızlık ilkesine aykırı yayın olduğu gerekçesiyle yüzde 3 para cezası verildi. Gerçeği söylemenin suç sayıldığı ülke!

Orta Sayfa programında dere yatağındaki yapılaşmanın ve yurtdışından aldığı ödeneklere karşın ıslah çalışması yapmayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin eleştirilmesini küçük düşürme sayan RTÜK; FOX TV’ye yüzde 3 para cezasını uygun gördü! İktidar belediyesi eleştirilemeyecek.

Tele1’e de Merdan Yanardağ ile Prof. Dr. Emre Kongar’ın 18 Dakika programındaki AKP’nin faşizan bir parti olduğu ifadesi ve kadın yürüyüşü yasağının eleştirilmesi nedeniyle yüzde 3 para cezası verildi. Kararların tamamına karşı oy kullandım.

RTÜK, bugünkü toplantında seçim öncesi eleştirel yayın yapan yayıncıları hizaya getirmeyi hedeflediğini aldığı bu kararlarla çok net gösterdi. Ama meydanı boş bırakmayacağız. Basın özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı mücadelesini ödünsüz sürdüreceğim.”

RTÜK'ten yapılan açıklamaya göre, Habertürk TV'ye de yayında küfür dile getirildiği gerekçesiyle idari para cezası uygulandı.