birgün

21° AÇIK

RTÜK’te kiralık araç saltanatı: Araç kiralamaya 7,4 milyon TL

Cumhurbaşkanlığı’nca yayımlanan ve kamunun araç kiralamalarına kısıtlama getiren genelge bir kez daha kağıt üzerinde kaldı. RTÜK’ün, AKP’den milletvekili aday adayı olan Mehmet Kaya’nın ortakları arasında yer aldığı şirketten 7 milyon 446 bin TL’ye toplam 27 araç kiraladığı ortaya çıktı.

GÜNCEL 06.07.2022 08:14
RTÜK’te kiralık araç saltanatı: Araç kiralamaya 7,4 milyon TL
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Haziran 2021’de, kamunun araç kiralama ve alımlarına kısıtlama getiren genelgesi bir kez daha çiğnendi. İktidar yanlısı yayın yapmayan gazete ve televizyon kanallarına yönelik, “İktidarın sopası gibi hareket ettiği” gerekçesiyle eleştirilen RTÜK’ün araç kiralama için milyonlarca liralık harcama yaptığı öğrenildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, 7 Nisan’da sürücülü ve sürücüsüz araç kiralama ihalesi açtı. İhale, RTÜK Üst Kurul Merkez Hizmet Binası’nda 23 Mayıs’ta gerçekleştirildi. Açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilen ihale için yedi şirket elektronik doküman satın alırken ihaleye yalnızca iki şirket teklif sundu.

Teklifleri değerlendiren idare, 10 Haziran’da kararını verirken ihalenin sonuç ilanı temmuz ayında Elektronik Kamu Alımları Platformu aracılığıyla kamuoyu ile paylaşıldı. İhalenin sonuç ilanına göre RTÜK, 27 kiralık araç karşılığında Kaya Seyahat Turizm isimli şirket ile 7 milyon 446 bin 374 TL’lik anlaşma yaptı.

TOPLAM YEDİ 4X4 ARAÇ

RTÜK’ün kiraladığı araçlardan yedisinin 4X4 arazi aracı olduğu belirtildi. Araçların hepsinin en az 2019 model olmasını talep eden idare, araçların 18 ay boyunca kullanılacağını bildirdi. Araçlardan 13’ünün RTÜK’e şoförlü şekilde teslim edileceği ifade edildi.

Araç kiralama için 7,4 milyon TL’yi gözden çıkaran RTÜK, “Dijital Çağda Medya Okuryazarlığı ve Türkçe” adı altında dünyanın çeşitli kentlerinde düzenlediği çalıştaylar için de para saçmıştı. Fas, Avusturya, Romanya, Macaristan ve Belçika’da düzenlenen beş çalıştay için RTÜK, 2,2 milyon TL harcamıştı. Çalıştayların en maliyetlisi, 632 bin 890 TL’lik maliyet ile Viyana’daki çalıştay olmuştu. Fas ve Romanya’daki çalıştayların maliyesi ise sırasıyla 610, 5 bin TL ve 395,8 bin TL olarak gerçekleşmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun