birgün

3° PARÇALI BULUTLU

MEDYA 02.12.2020 14:53

RTÜK’ten, CHP’li Başarır’ın sözleri ardından HaberTürk’e ceza!

CHP’li Ali Mahir Başarır’ın Taknk Palet Fabrikası’nın Katarlılara satışına ilişkin kullandığı “Ordu Katarlılara satılmış” ifadeleri ardından RTÜK, programın yayınlandığı HaberTürk’e ceza verdi.

RTÜK’ten, CHP’li Başarır’ın sözleri ardından HaberTürk’e ceza!

Radyo ve Televizyon Kurulu (RTÜK), CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikası’nın Katarlılara satışıyla ilgili sözleri arından HaberTürk’e % 5 idari para ve 5 kez de program durdurma cezası verdi.

Başarır, geçen günlerde HaberTürk ekranlarında Eren Eğilmez’in sunduğu “Gerçek fikri ne?” adlı programda, Tank Palet Fabrikası’nın Katarlılara satışı hakkında yorum yaparken, “"Öyle bir noktadayız ki, Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar'a satılmış” ifadelerini kullanmıştı. Bu ifadelerin ardından Başarır hakkında soruşturma başlatılırken RTÜK de konuyla ilgili inceleme başlattığını açıklamıştı. Söz konusu tartışma, siyasetin gündemindeki sıcak yerini de koruyor.

RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, bugün yapılan Üst Kurul toplantısında çıkan kararı açıkladı. Taşçı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

RTÜK, CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Paletin Katarlılara satışına ilişkin sözleri nedeniyle “devletin varlık ve bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne” aykırı yayından Habertürk’e oyçokluğuyla % 5 idari para, 5 kez de program durdurma cezası verdi.

RTÜK’ün Habertürk’e verdiği cezanın dayanağı yasadaki en ağır yaptırım 8/1/a maddesi. Kanal benzer ihlalden 2. kez ceza alırsa yayını 10 gün durdurulacak. 3. kez ceza alması hainde ise Habertürk’ün yayın lisansı iptal edilecek! Kararda ben ve Sayın Okan Konuralp karşı oy kullandık.

Konuralp ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Üst Kurul’un bugünkü toplantısında, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Tank Palet Fabrikası- Katar ilişkisiyle ilgili sözleri görüşülmüş; yayıncı kuruluşa oy çokluğuyla yüzde 5 İdari Para Cezası ve 5 kez program durdurma cezası verilmiştir.

1) CHP Milletvekili Başarır’ın, sözlerinden neyi kastettiğini yayın içerisinde ve son derece açık bir şekilde, zamanında izah etmiş olduğu…

2) Yayın moderatörünün, RTÜK içtihatlarına uygun olarak, konuğunun sözlerini izah etmesine, açıklık getirmesine olanak tanıyan bir yaklaşım gösterdiği ve…

3) Yaptırıma dayanak olan uzman raporunun eksik olması, bazı ifadelerin değerlendirilmesinde yanlışlıklar bulunduğu gerekçeleriyle kurulun oy çokluğuyla aldığı karara katılmadım.

Karar, hukuki ve vicdani dayanaktan yoksun bir karardır.

‘EN AĞIR MADDEYE DAYANDIRILDI’

Konuyla ilgili BirGün’e açıklama yapan RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, cezanın en ağır maddeye dayandırıldığını söyledi:

“Verilen bu karar RTÜK yasasının en ağır maddesine dayandırıldı. Öyle ki HaberTürk benzer bir ihlalde ikinci kez ceza alırsa bu kez on gün durdurulacak ve üçüncü kez alması halinde ise yayın lisansı iptal edilecek. Bu durum bile verilen cezanın ağırlığını açılan yolun vehametini gösteriyor.

Oysa yayın Bir bütün olarak izlendiğinde incelendiğinde moderatörün müdahalesi, konuşmacının kastını açık bir şekilde ifade ettiği görülüyor. Kastedilenin Türkiye'nin ve TSK’nin gözbebeği olan Tank Palet Fabrikası’nın Katarlılara satışına yönelik eleştiri olduğu sabit.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız